Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Państwa świata: Grecja mniej znana

Sąsiedzkie pogawędki

Będąc w Grecji, możecie spotkać się z rozmowami, które prowadzą sąsiedzi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że sąsiedzkie pogawędki mają miejsce zazwyczaj rano i angażują w rozmowę połowę osiedla. Mężczyzna z jednego końca ulicy krzyczy do sąsiadki z drugiego jej końca. Zanim kobieta zdąży odpowiedzieć na pytanie ktoś z ulicy, słysząc rozmowę dołącza się do niej i krzyczy do obu osób naraz. W tych przekrzykiwaniach upływa poranek Greków. 

Mikołaj nie z Laponii

Święty Mikołaj kojarzy się nam raczej z zimą i okolicami koła podbiegunowego. Pierwowzorem znanego nam dzisiaj świętego, jest Nikolaos – biskup Miry. Żył on na przełomie III i IV wieku i wywodził się z Grecji. Przez stulecia, na wschodzie i zachodzie czczony był, jako jeden z najważniejszych świętych. Największe sanktuarium, którego jest patronem znajduje się we włoskim Bari. Obecnie postać wzorowana na Świętym Mikołaju wykorzystywana jest w kulturze masowej, a tradycja przeniosła postać dobrego biskupa z ciepłego południa do zimnej północy. 

Tak więc Grecja może zainteresować  nie tylko swoją historią, ale również interesującymi ciekawostkami. Słyszeliście o nich wcześniej? A może znacie jakieś inne, ciekawe fakty z kraju Homera? 

 

Zobacz najnowsze artykuły