Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Państwa świata: Grecja mniej znana

Słyszysz: Grecja! Jakie są twoje pierwsze skojarzenia? Oprócz niezwykłej historii, którą znamy ze szkolnych ławek, kraj może zaskoczyć również kilkoma faktami, o których być może nie miałeś pojęcia. Oto kilka z nich.

Państwa świata: Grecja mniej znana
123RF/Picsel

Wyspa trędowatych

Grecja to nie tylko stały ląd , ale i tysiące wysp. Jedną z bardziej interesujących jest Spinalonga. Mała wyspa u wybrzeży Krety. Przez ponad 50 lat (1903 – 1957) pełniła funkcję lapidarium, czyli miejsca, gdzie przewożono trędowatych. Było to jedno z ostatnich takich miejsc w Europie. W 1962 roku wyspę opuściła ostatnia osoba. Był to prawosławny ksiądz, który wyjechał 5 lat po śmierci ostatniego chorego. Ma to związek z tradycją religijną. Według wiary prawosławnych Greków pamięć o zmarłym powinna być czczona w 9 i 40 dzień po śmierci, szóstego miesiąca, po roku, trzech i pięciu latach. 

79449565_m
Widok na wyspę Spinalonga. Źródło: 123RF/Picsel

Demokracja po grecku

Grecja dała Europie demokracje. Dziś stara się ją pielęgnować. I tak w kraju Homera istnieje obowiązek wyborczy, który zapisany jest w konstytucji. Niesfornemu obywatelowi, który nie dopełni swojego zadania, mogą grozić kary administracyjne, jak np. odmowa wydania paszportu.  Tak więc Grecy spieszą do urn.

Zobacz najnowsze artykuły