Mamy dla was testy, fiszki i opracowania tematów zaproponowanych przez Ministerstwo Edukacji w serwisie Zdalne lekcje na styczeń 2021. Zapraszamy do powtórki materiału!
Liceum (nowa postawa) klasa 2 - Język polski
Temat: „Lalka” Bolesława Prusa – wstęp
Poznam treść powieści „Lalka”, dowiem się, jakie są główne jej tematy oraz dowiem się jak zostało opisane w niej społeczeństwo.
Temat: „Lalka” Bolesława Prusa – charakterystyka bohaterów
Zapoznam się z charakterystyką najważniejszych bohaterów powieści „Lalka” – Stanisława Wokulskiego, Izabeli Łęckiej oraz Ignacego Rzeckiego.
Przeczytaj opracowanie, poucz się fiszek i rozwiąż test
Historia
Temat: Unia lubelska i Rzeczpospolita Obojga Narodów
Przypomnę sobie drogę od unii personalnej do unii realnej między Koroną i Litwą. Poznam sytuację polityczną i społeczną w ostatnich latach Jagiellonów. Dowiem się jakie były warunki unii lubelskiej.
Przeczytaj opracowanie, poucz się fiszek i rozwiąż test
Temat: Wolna elekcja
Zapoznam się z zasada wolnej elekcji. Dowiem się, jak ten system wykształcił się w Rzeczypospolitej, jakie były jego podstawy ideologiczne oraz poznam jego słabości. Dowiem się, jak funkcjonowała elekcja poza granicami państwa polsko-litewskiego.
Przeczytaj opracowanie, poucz się fiszek i rozwiąż test
Temat: W stronę monarchii absolutnej. Francja kardynała Richelieu i Ludwika XIII
Poznam okoliczności w jakich doszło do przesilenia średniowiecznego modelu monarchii z Bożej łaski i wykształcenia monarchii absolutnej.
Przeczytaj opracowanie, poucz się fiszek i rozwiąż test
Geografia
Temat: Wpływ człowieka na środowisko – wprowadzenie
Na tej lekcji nauczę się wyjaśniać, czym jest efekt cieplarniany i oceniać jego znaczenie dla życia na Ziemi; wskazywać źródła gazów cieplarnianych; przedstawiać sposoby ograniczenia emisji gazów cieplarnianych; podawać przykłady zmian klimatu w historii Ziemi oraz oceniać ich skutki.
Przeczytaj opracowanie, poucz się fiszek i rozwiąż test
Biologia
Temat: Układ wydalniczy (VIII). Budowa i funkcjonowanie układu wydalniczego
Poznam istotę procesu wydalania. Wymienię substancje wydalane z organizmu i sposoby (drogi) ich usuwania. Opiszę budowę układu wydalniczego, wykazując przystosowania w budowie poszczególnych narządów do pełnienia określonych funkcji. Scharakteryzuję etapy produkcji moczu, uwzględniając regulację hormonalną tego procesu na podstawie schematu. Przeanalizuję cykl mocznikowy, wskazując substraty i produkty tego procesu oraz jego znaczenie.
Temat: Choroby układu wydalniczego
Wymienię najczęstsze choroby układu wydalniczego oraz zaproponuję zasady profilaktyki chorób układu wydalniczego. Zrozumiem znaczenie badań diagnostycznych, w tym okresowych badań moczu, urografii, USG. Omówię problem niewydolności nerek i istotę dializy.
Przeczytaj opracowanie, poucz się fiszek i rozwiąż test
Temat: Układ nerwowy (IX). Budowa układu nerwowego. Przewodzenie impulsów nerwowych
Wyjaśnię istotę regulacji nerwowej w organizmie. Sprecyzuję, czym jest impuls nerwowy. Omówię funkcjonalny podział układu nerwowego na trzy części: ośrodkową, obwodową i autonomiczną. Opiszę budowę neuronu w powiązaniu z mechanizmem powstawania i przewodzenia impulsu nerwowego. Scharakteryzuję połączenie synaptyczne między neuronami z uwzględnieniem roli neuroprzekaźników.
Przeczytaj opracowanie, poucz się fiszek i rozwiąż test
Matematyka
Temat: Symetrie i przekształcenia geometryczne
Na tej lekcji poznam pojęcia symetrii środkowej i osiowej.
Temat: Wzajemne położenie prostych na płaszczyźnie
Na tej lekcji nauczę się rozpoznawać wzajemne położenie prostych na płaszczyźnie. Poznam, czym są równoległości i prostopadłości prostych.
Temat: Punkty, proste i płaszczyzny w przestrzeni
Na tej lekcji poznam wzajemne położenie punktów, prostych i płaszczyzn w przestrzeni.
Temat: Graniastosłupy
Na tej lekcji poznam definicję i rodzaje graniastosłupa. Nauczę się opisywać związki miarowe w graniastosłupach. Dowiem się, że graniastosłup prosty to taki wielościan, którego dwie przystające ściany są położone w równoległych płaszczyznach, a pozostałe ściany są prostokątami.
Ucz się w domu z darmową aplikacją edukacyjną Omnibus
Materiały do powtórki znajdziesz w naszej darmowej aplikacji Omnibus! Naukę w aplikacji oparliśmy o trzy kroki: przyswój wiedzę (opracowanie), utrwal wiadomości (naucz się zestawu fiszek) i sprawdź się (rozwiąż test)
Nie lubisz uczyć się sam? Możesz uczyć się z rodzicem, opiekunem lub znajomym korzystając z opcji Ucz się z kimś w fiszkach. W Omnibusie mamy też dla was co tydzień nowe Olimpiady z pucharami, nie tylko z materiału, który przerabiacie w szkole. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemem Android w sklepie Google Play – kliknij!
Komentarze (0)