Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 5

Wiedza, którą zdobywali w szkole wasi rodzice, może przestać być aktualna. Weryfikują ją najnowsze badania lub już wcześniej była oparta na błędzie. Dzisiaj mamy dla was nowe mity, tym razem takie, które krążyły lub nadal krążą wśród uczniów w szkolnych korytarzach.

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 5
Fot. 123RF/Picsel

Einstein był słaby z matematyki

Z pewności niejeden uczeń próbował wyjaśnić w ten sposób swoje niepowodzenia w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Królowa nauk bywa dla wielu bezlitosna i każde pocieszenie wydaje się dobre. Jednym z nich to, że sam Albert Einstein miał problemy z tym przedmiotem. W jednym z amerykańskich czasopism ukazał się artykuł, zgodnie z którym geniuszowi nie szło z matematyki, kiedy był jeszcze młodym uczniem. Naukowiec potraktował to jako żart i postanowił nie dementować plotki. Oprócz tego do skomplikowanych obliczeń korzystał z pomocy matematyków. Sam będąc fizykiem, wolał posiłkować się mistrzami w innej dziedzinie. Wokół Einsteina narosło wiele mitów, nie dajcie się jednak nabrać na to, że miał problemy z obliczeniami. W wieku 15 lat Albert obliczał już całki…

Albert Einstein
Źródło: 123RF/Picsel

Połknięta guma jest trawiona przez lata

Może nie przez dekady, ale istnieją różne wersje tej miejskiej legendy – przez kilka miesięcy, przez rok, przez 7 lat. Wielu z was po połknięciu w podstawówce gumy zastanawiało się, co się teraz wydarzy, czy będzie tam już na zawsze?

Guma do żucia
Fot: 123RF/Picsel

Oczywiście to prawda, że gumy do żucia nie należy połykać! Jednak kiedy już się to wam wydarzy, nie panikujcie! Nie zawiera ona wielu składników. To między innymi słodziki, zmiękczacze, substancje nadające smak i poliizobutylen, który znajduje zastosowanie również przy produkcji klejów, uszczelek i wykładzin. Część składników gumy zostanie przetrawiona przez nasz organizm, pozostała usunięta z żołądka już po kilku dniach. Nie należy jednak często połykać gumy do żucia. Taki nawyk może doprowadzić nawet do niedrożności jelit.

Czytaj dalej na następnej stronie

Zobacz najnowsze artykuły