Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 4

Nie wszystko, czego uczymy się w szkole, okazuje się prawdą. W poprzednim artykule rozprawialiśmy się mitami o strefach smakowych na języku, czerwonej płachcie na byka i zmianie ubarwienia u kameleonów. Zobaczcie, co przygotowaliśmy tym razem!

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 4
Fot. 123RF/Picsel

Jedzenie marchewek poprawia wzrok

Źródła tej plotki sięgają czasów II wojny światowej. Brytyjskie wojsko pracowało nad radarem, który miał bardzo skutecznie namierzać niemieckie samoloty. Żeby ukryć nową technologię, zastosowano „zasłonę dymną” i próbowano przekonać przeciwnika, że to dieta bogata w marchew pozwala aliantom na lepsze widzenie po zmroku. Dla potwierdzenia pogłoski przekonano nawet samych pilotów i dowództwo. Wkrótce mit o marchewkach, które poprawiają wzrok, trafił pod strzechy i stał się mądrością ludową. Nawet dzisiejsi uczniowie, po kilkudziesięciu latach od wojny, mogą usłyszeć takie stwierdzenie podczas obiadu w szkolnej stołówce.

Marchewka
Fot. 123RF/Picsel

Marchewka zawiera duże ilości beta-karotenu, który nasz organizm wykorzystuje do produkcji witaminy A. Dopiero znaczny niedobór tej witaminy powoduje tzw. kurzą ślepotę, czyli trudności z widzeniem po zmroku. Zwiększone spożycie marchewki nie poprawia jednak wzroku, ani nie pozwala na lepsze widzenie w ciemności. Witamina A jest niezbędna w zdrowej i dobrze skomponowanej diecie, a jej źródłami (poza marchewką) są także groszek, kapusta, sałata, pomidory i morele.

Diament jest najtwardszą substancją

O tym, że diament jest najtwardszą występującą w przyrodzie substancją, uczyli się w szkole wasi rodzice i starsze rodzeństwo. Dzisiaj już wiadomo, że co najmniej jedna występująca na ziemi substancja jest twardsza. To odmiana azotku boru (WBT), która powstaje podczas erupcji wulkanów. Jego struktura przypomina diament. Jest to bardzo rzadko spotykany związek chemiczny i wcześniej nie przeprowadzano na nim badań za pomocą twardościomierza. Przy wykorzystaniu symulacji komputerowej dowiedziono, że WBT jest o 18 procent wytrzymalszy od diamentu!

Zobacz najnowsze artykuły