Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 4

Nie wszystko, czego uczymy się w szkole, okazuje się prawdą. W poprzednim artykule rozprawialiśmy się mitami o strefach smakowych na języku, czerwonej płachcie na byka i zmianie ubarwienia u kameleonów. Zobaczcie, co przygotowaliśmy tym razem!

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 4
Fot. 123RF/Picsel

Psy widzą na czarno-biało

Nie możemy mieć pewności co do tego, jak ostatecznie mózg psa odbiera barwy. Naukowcy stawiają hipotezy na podstawie porównania psiej i ludzkiej siatkówki oka. Badania potwierdzają, że siatkówka psa zawiera dwa rodzaje czopków (czyli komórek, które odpowiadają za widzenie kolorów), które pozwalają psom odróżniać dwie barwy – niebieską i żółtą. Na tej podstawie można stwierdzić, że prawdopodobnie z tych kolorów oraz ich różnego natężenia, składa się świat naszych pupili. Poza postrzeganiem barw, psy widzą gorzej od człowieka – ich widzenie jest mniej ostre, a kontrasty mniejsze. Zobaczcie jak wygląda widok z oczu psa, wygenerowany na stronie Dog VISION.

widok-czlowieka
Co zobaczy człowiek? Fot. 123RF/Picsel
pies-wizja
Co zobaczy pies? Fot. 123RF/Picsel przez Dog Vision
jedzenie-pies
Co zobaczy człowiek?  Fot. 123RF/Picsel
CO zobaczy pies
Co zobaczy pies? Fot. 123RF/Picsel przez Dog Vision

Nietoperze są ślepe

W szkole uczyliśmy się o tym, że nietoperze są ślepe, a poruszają się w przestrzeni w oparciu o echolokację - tylko część z tego stwierdzenia nie jest prawdą. Echolokacją nazywamy zdolność do orientacji w terenie przy użyciu ultradźwięków i analizie powracającego echa. Nietoperze w odpowiednich warunkach świetlnych potrafią całkiem nieźle posługiwać się też wzrokiem! Co więcej, wiele tropikalnych gatunków nietoperzy prawie w ogóle nie używa echolokacji i posługuje się pozostałymi zmysłami (głównie wzrokiem).

nietoperze
Nietoperze z większymi oczami, częściej posługują się wzrokiem. Fot. 123RF/Picsel 

Zapoznaj się z poprzednimi artykułami z tej serii:

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 3

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 2

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna

 

Zobacz najnowsze artykuły