Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz.3

W poprzednich częściach rozprawialiśmy się z mitami na temat „strzelania” palcami, wyrostka robaczkowego, czy spójnika na początku zdania. Dziś przedstawiamy kolejne informacje, o których uczyli się wasi rodzice lub starsze rodzeństwo, a później okazały się nieprawdą. 

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz.3
Fot. 123RF/Picsel

Czerwona płachta wcale nie działa na byka

Ten mit jest dodatkowo wzmacniany przysłowiem, które jest bardzo często powtarzane w szkole czy w domu. Tymczasem byka tak naprawdę rozjuszają gwałtowne ruchy, które wykonuje torreador, machając kawałkiem materiału. Agresji tych zwierząt wcale nie wywołuje konkretnie czerwony kolor. Co więcej, zwierzęta te w ogóle nie rozróżniają barwy, a jedynie jaśniejsze i ciemniejsze odcienie. 

Torreador
Fot. 123RF/Picsel

Wielbłądy nie mają w garbach wody

W wielbłądzich garbach magazynowy jest wysokoenergetyczny tłuszcz, a nie woda. Zwierzęta spalają go, uzyskując tym samym energię i wodę metaboliczną. Również inne gatunki, zwłaszcza te żyjące na pustyni wykorzystują zamianę substancji odżywczych na wodę. Z podobnej możliwości korzystają migrujące ptaki, które potrzebują własnego źródła wody, ponieważ bez przerwy pokonują duże dystanse. Pewnie nie wiedzieliście o tym, ale nawet człowiek dostarcza do organizmu 10 procent zapotrzebowania na wodę, właśnie z procesów metabolicznych. 

Baktrian
Fot. 123RF/Picsel

Wielbłądy są świetnie dostosowane do życia na pustyni nie tylko dzięki umiejętności zamiany tłuszczu w wodę. Potrafią świetnie dostosować temperaturę ciała do warunków panujących w surowym, pustynnym klimacie a ich układ wydalniczy potrafi produkować silnie stężony mocz, co pozwala na lepiej oszczędzać wodę w organizmie. 

Zobacz najnowsze artykuły

Komentarze (1)

marconi 31.12.2019 17:48

To co nazywa się tu wiedzą szkolną to bardziej mity wynikające raczej z niewiedzy. W szkole nikt nie mówił o wodzie w garbach.