Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ciekawostki historyczne, w które trudno uwierzyć

Patrzymy na historię z perspektywy tego, czego nauczyliśmy się na lekcjach historii i poza nią – w książkach i filmach popularnonaukowych. Niektóre zjawiska, czy wydarzenia wydają się nam bardzo odległe, a w rzeczywistości działy się nie tak dawno. Dzisiaj przedstawiamy cztery ciekawostki, które zmienią wasz obraz przeszłości.

Ciekawostki historyczne, w które trudno uwierzyć
fot. 123RF

Kleopatrze bliżej do wynalezienia internetu niż do piramid

Kiedy uczymy się o starożytnym Egipcie, poznajemy historię piramid, hieroglifów, faraonów i interesujących wierzeń żyjących w tych czasach ludzi. Dowiadujemy się też o roli Kleopatry, słynnej królowej, Bogini Miłującej Ojczyznę, która zakończyła swoje życie samobójstwem.

Jednak piramidy już dla Kleopatry były odległą historią. Słynna piramida Cheopsa, jedyny z ocalałych 7 cudów świata, powstała około 2500 lat przed naszą erą, podobnie jak posąg Wielkiego Sfinksa, który znajduje się nieopodal. Tymczasem Kleopatra urodziła się w 69 roku przed naszą erą. Ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu bliżej do wynalezienia internetu niż do starożytnych cudów architektury.

Piramida i Sfinks
Piramida i Sfinks / fot. 123RF

Nauka na Oxfordzie rozpoczęła się przed państwem Azteków

Dokładna data założenia uniwersytetu jest nieznana, ale historycy twierdzą, że wykładano tam już w 1096 roku. Oxford jest dla nas instytucją naszych czasów, prestiżową uczelnią, w której dzisiaj odbywają się zajęcia i wykłady. Nie zdajemy sobie sprawy, że ta szkoła ma już prawie 1000 lat.

Oxford
Oxford / fot.123RF

Inaczej jest z Aztekami, którzy sprawiają wrażenie starożytnej cywilizacji. Jednak początek ich państwa datuje się na 1324 rok, kiedy to założono miasto Tenochtitlán. Wcześniej przemieszczali się po terenach Ameryki Północnej, szukając swojego miejsca i prowadząc wojny z innymi ludami na tych terenach.

Zobacz najnowsze artykuły