Patrzymy na historię z perspektywy tego, czego nauczyliśmy się na lekcjach historii i poza nią – w książkach i filmach popularnonaukowych. Niektóre zjawiska, czy wydarzenia wydają się nam bardzo odległe, a w rzeczywistości działy się nie tak dawno. Dzisiaj przedstawiamy cztery ciekawostki, które zmienią wasz obraz przeszłości.
Kleopatrze bliżej do wynalezienia internetu niż do piramid
Kiedy uczymy się o starożytnym Egipcie, poznajemy historię piramid, hieroglifów, faraonów i interesujących wierzeń żyjących w tych czasach ludzi. Dowiadujemy się też o roli Kleopatry, słynnej królowej, Bogini Miłującej Ojczyznę, która zakończyła swoje życie samobójstwem.
Jednak piramidy już dla Kleopatry były odległą historią. Słynna piramida Cheopsa, jedyny z ocalałych 7 cudów świata, powstała około 2500 lat przed naszą erą, podobnie jak posąg Wielkiego Sfinksa, który znajduje się nieopodal. Tymczasem Kleopatra urodziła się w 69 roku przed naszą erą. Ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu bliżej do wynalezienia internetu niż do starożytnych cudów architektury.
Nauka na Oxfordzie rozpoczęła się przed państwem Azteków
Dokładna data założenia uniwersytetu jest nieznana, ale historycy twierdzą, że wykładano tam już w 1096 roku. Oxford jest dla nas instytucją naszych czasów, prestiżową uczelnią, w której dzisiaj odbywają się zajęcia i wykłady. Nie zdajemy sobie sprawy, że ta szkoła ma już prawie 1000 lat.
Inaczej jest z Aztekami, którzy sprawiają wrażenie starożytnej cywilizacji. Jednak początek ich państwa datuje się na 1324 rok, kiedy to założono miasto Tenochtitlán. Wcześniej przemieszczali się po terenach Ameryki Północnej, szukając swojego miejsca i prowadząc wojny z innymi ludami na tych terenach.
Komentarze (0)