Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ciekawostki historyczne, w które trudno uwierzyć

Patrzymy na historię z perspektywy tego, czego nauczyliśmy się na lekcjach historii i poza nią – w książkach i filmach popularnonaukowych. Niektóre zjawiska, czy wydarzenia wydają się nam bardzo odległe, a w rzeczywistości działy się nie tak dawno. Dzisiaj przedstawiamy cztery ciekawostki, które zmienią wasz obraz przeszłości.

Ciekawostki historyczne, w które trudno uwierzyć
fot. 123RF

Gilotyna i „Gwiezdne Wojny”

Obraz tego strasznego narzędzia kojarzy nam się z czasami Rewolucji Francuskiej. Wtedy to udoskonalono znany już od średniowiecza mechanizm i zastosowano go na szeroką skalę. Niewiele osób pomyśli o gilotynie, jako o urządzeniu, które wykorzystywano jeszcze całkiem niedawno. We Francji, w czasie drugiej wojny światowej, na ścięcie gilotyną skazywano za dokonanie nielegalnej aborcji. Ostatnia egzekucja na gilotynie odbyła się w tym samym państwie w 1977 roku. Hamid Djandoubi, oskarżony o morderstwo został zgilotynowany w więzieniu w Marsylii.

Gilotyna
Gilotyna w muzeum tortur w Hiszpanii / fot. 123RF

W tym samym roku do kin w Stanach Zjednoczonych trafiła „Nowa Nadzieja”, pierwszy film w uniwersum Gwiezdnych Wojen, w którym opowieści o rycerzach Jedi i łowcach nagród powstają do dzisiaj. Karę śmierci we Francji zniesiono 4 lata później, w 1981 roku.

Jeszcze w latach 90. dwudziestego wieku w stanie Floryda pojawił się pomysł zamiany sposobu wykonywania kary śmierci z krzesła elektrycznego, na gilotynowanie. W Polsce kary śmierci nie wykonuje się od 1988 roku.

Parlament w Islandii powstał przed chrztem Polski

W Islandii w 930 roku zostało utworzone zgromadzenie ogólne. Dzisiaj jest ono uważane za najstarszy parlament na świecie, który nadal funkcjonuje. Mowa o Althing, które położone jest 45 kilometrów od dzisiejszej stolicy tego wyspiarskiego państwa – w Reykjaviku. Polanie rozpoczęli swoją ekspansję terytorialną nad Wisłą mniej więcej w tym samym okresie. Oficjalne uznanie Polski na arenie europejskiej to 966 rok i wydarzenie, o którym wie każdy Polak – chrzest Mieszka I. 

Althing
Althing (po środku) / fot. 123RF

Zobacz najnowsze artykuły