Po ciekawostkach fizycznych i historycznych czas na te ze świata zwierząt. Ciekawe, o ilu z tych gatunków wiedzą wasi nauczyciele biologii. Możecie ich zaskoczyć na lekcji, ale najpierw przeczytajcie o zwierzętach z całego świata, o których pewnie nie wiedzieliście.
Ayam Cemani
Pierwsze ze zwierząt pochodzi z Sumatry i jest bardzo rzadką rasą czarnych kur. Ayam to po indonezyjsku „kurczak”, a Cemani to nazwa wioski na wyspie Jawa, z której pochodzi ta ciekawa rasa. Przez mieszkańców wyspy była od stuleci wykorzystywana do celów religijnych. Do Europy sprowadzono ją dopiero w 1998 roku. Dzisiaj jest sprzedawana w wielu krajach na kontynencie, między innymi w Niemczech, Holandii, Słowacji, a nawet w Polsce.
To, co odróżnia Ayam Cemani od innych kur, to czarne upierzenie. Czernego koloru są też grzebień i dziób przedstawicieli tej rasy, a także kości, krew i narządy wewnętrzne. To ubarwienie jest wywołane zbyt dużą pigmentacją tkanek. W Polsce można go kupić już za około 70 złotych, ale ceny na świecie zmieniają się w zależności od jakości i rasy koguta. Indonezyjski Król – tak nazywa się najdroższa rasa Ayam Cemani, może kosztować ponad 10 000 złotych!
Gwiazdonos amerykański
Ten ssak występuje w Ameryce Północnej – w kanadzie i w USA. W oczy rzuca się jego ryjek, składający się z mięsistych wyrostków, których gwiazdonos używa do poszukiwania pokarmu. Zwierzę zostało po raz pierwszy opisane przez Karola Lineusza w XVII wieku. Jeśli porównać go do ssaków, które żyją w Polsce, najbardziej przypomina kreta. Tak jak on, prowadzi podziemny tryb życia.
Według czasopisma Nature jest to najszybszy łowca na świecie. Znalezienie pokarmu (np. larwy owada), decyzja o zjedzeniu i połknięciu zajmuje mu nie więcej, niż 120 milisekund. Według naukowców potrzebuje około 8 milisekund, żeby stwierdzić, czy ofiara jest jadalna.
Czytaj dalej na następnej stronie
Komentarze (0)