Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ciekawostki biologiczne, w które trudno uwierzyć

Wyrak upiorny

Przedstawiciel tego gatunku ssaków naczelnych, mimo swojej nazwy raczej nie sieje postrachu wśród ludzi. Mieszkańcy wyspy Celebes (Indonezja) i okolicznych wysepek wiedzą, że mogą na niego trafić w lesie, parku, czy podmiejskim ogrodzie. Wyraki mają dietę głównie mięsożerną, żyją w nocy. Utrata siedlisk naturalnych sprawia, że są gatunkiem zagrożonym.

Wyrak upiorny
Wyrak upiorny / fot. 123RF

Harpia wielka

Największy ptak, który zamieszkuje lasy tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej i jeden z największych ptaków na świecie. Zazwyczaj znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego w swoim ekosystemie. 20 procent jego ofiar stanowią naczelne (w tym także duże małpy). Chętnie poluje na leniwce. Ze względu na wycinkę lasów i odstrzał, jest zagrożony wyginięciem.

Harpia wielka
Harpia wielka / fot. 123RF

Tamaryna cesarska

Podobno swoją nazwę wzięła ze względu na podobieństwo do cesarza Wilhelma II. Ten przedstawiciel naczelnych żyje w Ameryce Południowej, w południowo-wschodniej części Amazonki. Żyje na drzewach i rzadko pojawia się w okolicach podłoża. To jest z najmniejszych przedstawicieli naczelnych.

Tamaryna Cesarska
Tamaryna cesarska / fot. 123RF

Sprawdź poprzednie artykuły z tej serii:

Ciekawostki fizyczne, w które trudno uwierzyć

Ciekawostki historyczne, w które trudno uwierzyć


Infografika - Omnibus
Pobierz aplikację Omnibus i popraw swoje wyniki!

Zobacz najnowsze artykuły