Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Czego nie wiesz o Podlasiu?

Wakacje dopiero się rozpoczęły, więc pewnie zastanawiacie się gdzie udać się na wypoczynek. Po górach, Mazurach i Bałtyku sugerujemy niedaleko leżące malownicze Podlasie, pełne pięknych miejsc i ciekawych opowieści. Przeczytajcie o historycznych budynkach, aktywnym wypoczynku i legendzie o pewnym spalonym moście.

Czego nie wiesz o Podlasiu?
Zachód słońca z widokiem na Narew / fot. 123RF

Cerkwie

Niebanalne połączenie kolorów, kształt i styl budowy tych prawosławnych kościołów to widok, który choć raz w życiu trzeba zobaczyć na żywo. Ile tak właściwie jest ich na Podlasiu? W całym województwie ulokowanych jest około 150 prawosławnych świątyń, więc jest w czym wybierać. Ogólna liczba wyznawców Prawosławia szacowana jest na około pół miliona (w Białymstoku co piąta osoba jest prawosławna). Cerkiew św. Ducha jest największą świątynią prawosławną w Polsce i jedną z największych w Europie, posiada majestatyczną dzwonnicę i wiele fresków. By doświadczyć więcej, możecie wziąć udział w nabożeństwie prawosławnym, które różni się znacznie od chrześcijańskich nabożeństw. Jest ono przeprowadzane w języku cerkiewno-słowiańskim, co doda tradycyjnego klimatu.

Cerkiew św. Ducha w Białymstoku
Cerkiew św. Ducha w Białymstoku / fot. 123RF

Wiatraki Sokólszczyzny

To przykład odmienności kulturowej i drewnianej architektury Podlasia. Pozostało ich jednak niewiele. Większość z nich dawno rozebrano, zostały zrujnowane lub zapomniane przez mieszkańców, a turyści zazwyczaj nie mają o nich pojęcia. Podczas wycieczki w ten rejon Polski warto przyjrzeć się pomysłowości naszych przodków, którzy nie mogąc lokować młynów rzecznych (w pobliżu nie ma wystarczająco dużych strumieni czy rzecz wykorzystali bez lesistość i pagórkowatość zamieszkiwanego przez nich terenu). W pierwszej połowie XX wieku wiatraków na Sokolszczyźnie było kilkadziesiąt, dziś w powiecie sokólskim wciąż istnieje kilkanaście (w różnym stanie). Warto dodać je do swojej listy, jeśli chcecie zobaczyć coś nietypowego, będąc na Podlasiu.

Wiatrak w Malawiczach
Wiatrak w Malawiczach Górnych. Autor: Ludek. Licencja: CC BY-SA 2.5

Czytaj dalej na następnej stronie

Zobacz najnowsze artykuły