Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzŚwięcenie jajek i szukanie prezentów od zajączka to powszechnie znane nam zwyczaje wielkanocne. Z okazji zbliżających się świąt życzymy wam wszystkiego dobrego i opisujemy kilka nietypowych zwyczajów ze świata, których możecie nie znać.
Śmigus-Dyngus
Śmigus i Dyngus w Polsce były dawniej dwiema innymi tradycjami. Śmigus polegał na biciu panien wiciami wierzbowymi po nogach i polewaniu ich zimną wodą przez młodych chłopaków. Słowo „śmigus” pochodzi zatem od smagania. Słowianie uważali, że ta tradycja sprzyja płodności. Śmigus połączył się ze zwyczajem dyngowania, czyli „kupowania” pozostania suchym za pomocą pisanek. Dyngus w tradycji słowiańskiej miał na celu przede wszystkim odwiedzanie sąsiadów, a także przypadkowe osoby. Dziś Śmigus-Dyngus jest zabawą polegającą na oblewaniu się nawzajem zimną wodą. Wcześniej miała ona symbolikę oczyszczającą, dziś jednak święto ma charakter głównie rozrywkowy. Co ciekawe, tradycja ta występuje prawie wyłącznie w krajach słowiańskich (Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina, Bułgaria). Podobna tradycja obowiązuje jeszcze w Meksyku, w Wielką Sobotę.
Pochód ze śledziem w Irlandii
Irlandczycy mają bardzo ciekawy zwyczaj wielkanocny. W Wielką Sobotę ulicami miast przechodzi pochód, który ma na celu demonstrację zmęczenia wierzących Wielkim Postem. Przemarsz prowadzi rzeźnik, który niesie kij z powieszonym śledziem. Mieszkańcy okładają rybę pałkami, kijami i innymi narzędziami. Pobity śledź ląduje później w rzece, a na jego miejsce rzeźnik nakłada przyozdobioną kwiatami baraninę. Tradycja ta ma charakter symboliczny – odejście postu w niepamięć i nadejście okresu ucztowania.
Wielkanocny obiad we Włoszech
Pierwsze skojarzenie z naszymi południowymi przyjaciółmi? Przepyszne jedzenie! Na ich stołach tego dnia najważniejszym posiłkiem jest obiad. Składają się na niego mięso baranie lub jagnięce, rosół z makaronem cappelletti oraz plasterki salami i jajka na twardo. Aż chce się pojechać do Włoch spróbować takich przysmaków, prawda?
Impreza do białego rana w Meksyku
Meksykanie traktują Wielkanoc jako pretekst do świętowania. I zdecydowanie ma ono zupełnie inny wymiar niż w Polsce. Święta wielkanocne to dla nich huczna impreza do białego rana – pokazy sztucznych ogni, posiłki w foodtruckach i zabawy w wesołym miasteczku. Meksykanie uważają, że po tak długim czasie Wielkiego Postu można pozwolić sobie na prawdziwe szaleństwo!
Szlachetni Australijczycy i nienawiść do królika
Australijski posiłek wielkanocny składa się z wieprzowiny i kurczaka z warzywami takimi jak marchew, dynia i ziemniaki. Duchowni organizują wspólne spożywanie śniadania wielkanocnego w kościołach, by pomóc biednym. W Australii taka pomoc wpisała się w świąteczną tradycję.
Co ciekawe, w Australii królik (jako symbol świąt wielkanocnych) został zastąpiony wielkouchem króliczym. W 1991 roku fundacja zajmująca się pozbywaniem się królików z Australii zainicjowała kampanię, która rozsławiła torbacza. Stało się tak dlatego, że króliki są tam uważane za szkodniki, które niszczą florę oraz zagrażają rodzimym gatunkom.
Przeczytałeś dokładnie artykuł? To świetnie, ponieważ w aplikacji Omnibus trwa olimpiada, w której możesz wziąć udział i odpowiedzieć na pytania! Część z odpowiedzi znalazłeś już w tym artykule.
Artykuł: Aleksandra Drwal
Ucz się w domu z aplikacją Omnibus
Materiały do powtórki zdalnych lekcji znajdziesz w naszej aplikacji Omnibus! Naukę w aplikacji oparliśmy o trzy kroki: przyswój wiedzę (opracowanie), utrwal wiadomości (naucz się zestawu fiszek) i sprawdź się (rozwiąż test).
Nie lubisz uczyć się sam? Możesz uczyć się z rodzicem, opiekunem lub znajomym korzystając z opcji Ucz się z kimś w fiszkach. W Omnibusie mamy też dla was co tydzień nowe Olimpiady z pucharami, nie tylko z materiału, który przerabiacie w szkole. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemem Android w sklepie Google Play – kliknij!
Pobierz aplikację i ucz się zdalnie z Omnibusem!
Komentarze (0)