Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Jak poradzić sobie z testem wielokrotnego wyboru?

Niektórzy nauczyciele są fanami sprawdzianów, na których na każde zadanie odpowiada się pisemnie. Jednak są też tacy, którzy sprawdzają naszą wiedzy w formie testu. Jeżeli masz problem z rozwiązywaniem testów wielokrotnego wyboru, to warto coś z tym zrobić! Nasz poradnik pomoże ci znaleźć sposób na zdanie nawet najbardziej skomplikowanych testów!

Jak poradzić sobie z testem wielokrotnego wyboru?
Źródło: 123RF/Picsel

Jak rozwiązywać test wielokrotnego wyboru?

Mamy dla was propozycje trzech sposobów rozwiązywania tego typu testów:

1. Zacznij od pierwszego zadania i rozwiązuj po kolei pytanie po pytaniu. Jeżeli nie znasz odpowiedzi, to nie opuszczaj pytania. Spróbuj metodą eliminacji wybrać odpowiedź, która może być poprawna. 

2. W pierwszej kolejności odpowiedz na trudniejsze pytania, zostawiając te łatwe na koniec.

3. Odpowiedz najpierw na wszystkie łatwe pytania, które nie wymagają od ciebie skomplikowanych odpowiedzi.  Na końcu zajmij się trudniejszymi zadaniami.

Drugi i trzeci sposób wymaga od nas przeczytania całości testu i zastanowienia się na tym, które zadania są łatwiejsze a które trudniejsze. Dlatego pierwsze podejście ma duży plus: umożliwia nam najszybsze zapoznanie się z pytaniami. Należy jednak pamiętać, żeby nie zatrzymywać się zbyt długo nad trudniejszymi zadaniami. Ważne jest też to, aby podzielić czas przez liczbę pytań, żeby wiedzieć, ile czasu mamy na udzielenie odpowiedzi.

Druga metoda może wydawać się dziwna, ale ma swoje dobre strony. Na początku egzaminu nasz mózg pracuje na pełnych obrotach. Dlatego warto wykonać najpierw te trudniejsze zadania wymagające od nas analizy, interpretacji czy też logicznego myślenia. Kiedy kończy się nam czas i czujemy zmęczenie, to bez problemu wykonamy łatwe zadania, które nie wymagają od nas aż tak wiele.

Dzięki trzeciemu sposobowi zapewnisz sobie maksymalną liczbę prawidłowych odpowiedzi. Dzieje się tak dlatego, że najpierw odpowiadamy na pytania, na które znamy odpowiedź. Plusem jest to, że jeśli odpowiadanie na proste pytania zajmie nam mało czasu to zyskujemy więcej na wykonanie tych trudnych. Co ciekawe wielu specjalistów uważa, że ta metoda buduje w nas pewność siebie. Dzieje się tak przez szybkie udzielenie odpowiedzi na dużą ilość pytań. Taka technika pomoże ci podejść z pozytywnym nastawieniem do rozwiązywania trudniejszych zadań.

Co robić, aby zwiększyć swoje szanse na zaliczenie testu?

Kiedy po raz pierwszy czytasz pytanie, to warto nie patrzeć na jego rozwiązania. Zastanów się najpierw, jak byś odpowiedział. Jeżeli wśród podanych odpowiedzi znajduje się opcja, o której pomyślałeś, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że to prawidłowe rozwiązanie. Pamiętaj też o tym, że częściej prawidłowa odpowiedź jest pozytywna niż negatywna. Co zrobić, jeżeli nie znasz prawidłowej odpowiedzi lub nie wiesz, czy wśród opcji znajduje się więcej niż jedna dobra? Nie zastanawiaj się nad poprawnymi odpowiedziami. Najpierw znajdź błędne, istnieje wtedy duża szansa, że pozostałe są tymi prawidłowymi. Warto zwrócić też uwagę na to, jaką formę powinna mieć odpowiedź. Jeżeli pytanie sugeruje, że odpowiedź powinna być w czasie teraźniejszym, to spokojnie możesz odrzucić odpowiedzi sformułowane w czasie przeszłym lub przyszłym. Wszystkie te wskazówki ułatwią ci zdobywanie punktów i zaliczenie testu!

Czego nie robić podczas rozwiązywania testu?

Często pytania są proste i jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi po pierwszym przeczytaniu. Dlatego nie baw się w czytanie między wierszami i szukanie drugiego dna. Zajmie ci to czas, który mógłbyś poświęcić na rozwiązywanie następnego zadania. Jeżeli korzystasz z metody eliminacji, to pamiętaj o tym, aby nie odrzucać odpowiedzi, jeżeli nie jesteś pewien, co dokładnie znaczy każde jej słowo. Nie eliminuj odpowiedzi, która jest długa i skomplikowana. Często jest ona poprawna, ponieważ autor musi umieścić w niej wszystkie niezbędne określenia, aby była ona jasna i poprawna.

 

Zobacz najnowsze artykuły