Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Czego nie wiesz o Podlasiu?

Aktywny wypoczynek 

Poza historycznymi i tradycyjnymi miejscami możecie aktywnie spędzić swój czas. Podlasie oferuje wam szlaki nordic walking, szlaki rowerowe i szlaki piesze w Puszczy Knyszyńskiej. Ciekawą formą spędzania czasu będzie też spływ kajakowy, dostępny w okolicach siedziby parku w Kurowie. To prawdziwa przygoda, tylko wy, kajak i otaczające was zwierzęta Narwiańskiego Parku Narodowego. Czy wyobrażacie sobie lepsze obcowanie z naturą? Niecodzienną rozrywką są też szlaki konne, gdzie zarówno amatorzy, jak i doświadczeni jeźdźcy mogą cieszyć się widokami, siedząc w siodle.

Trasa podlaskich legend

Podróż do miejsc znanych z legend jest oryginalnym pomysłem i okazją do poczucia szczypty magii. W Drohiczynie krąży legenda, że raz na 100 lat jedna ze ścian Góry Zamkowej otwiera się, by wypuścić do Bugu łodzie pełne rycerzy. Pewnego razu jeden z rycerzy zapatrzył się na jedną z mieszkanek Drohiczyna i nie zdążył przejść przez ścianę góry. Od tego momentu błąka się po okolicznych łąkach, czekając na ponowne otwarcie się góry. Kto wie, może ktoś z was, przechadzając się pobliską łąką, napotka na swojej drodze zbłąkanego ducha? To jedna z wielu ciekawych legend, o których warto wspomnieć. Wartym odwiedzenia miejscem będzie również Zerwany most w Kruszewie, przy którym według legendy majstrowały diabelskie moce. Robotnicy ze względu na ciężką pracę zdecydowali się zawrzeć pakt z diabłem. Most powstał błyskawicznie, robotnicy postanowili, że jako pierwszy przejdzie przez niego stary koń.

Przyczółek zerwanego mostu w Kruszewie
Przyczółek zerwanego mostu w Kruszewie. Autor: Athantor. Licencja: CC BY-SA 3.0

Diabeł uprzedził ich jednak, że ten most i każdy następny wybudowany w tym miejscu, będzie stał równe 11 lat, po czym wybuchnie wojna. Budowę mostu ukończono w 1903 roku, a 11 lat później wybuchła I wojna światowa (most został spalony). Odbudowano go w 1928 roku, a po 11 latach rozpoczęła się II wojna światowa. Od tego czasu możemy ujrzeć tylko pozostałości mostu, którego nikt nie chce podjąć się odbudowy.

To tylko garść ciekawostek o Podlasiu!

Magdalena Polańska

Zobacz poprzednie artykuły:

Czego nie wiesz o Mazurach?

Czego nie wiesz o polskich górach?

Czego nie wiesz o Bałtyku?

 

Zobacz najnowsze artykuły