Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Trudności z koncentracją? Zobacz, jak temu zaradzić

Ćwicz ciało i umysł

Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również chroni przez groźnymi chorobami i dotlenia mózg. Dzięki ćwiczeniom powstają nowe komórki, które odpowiadają za pamięć i koncentrację. Warto też czasem potrenować głowę. Istnieje kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu i rozwijać przy tym umysł. Zamiast grać na telefonie, ułóż puzzle, przeczytaj ciekawą książkę, rozwiąż krzyżówkę lub sudoku. Pamiętaj też, żeby zachować odpowiedni umiar. Zbyt duża ilość obowiązków i pracy osłabia twój organizm. Przepełniona głowa nie ma już miejsca na nowe informacje. Jeśli chcesz się lepiej koncentrować na nowych zadaniach, musisz najpierw uporządkować te stare.

Pamiętaj o zdrowym śnie

Jeśli dobrze śpisz, to lepiej funkcjonujesz w ciągu dnia i masz więcej siły. W pokoju nie powinno być zbyt ciepło i duszno. Warto przed snem dobrze przewietrzyć sypialnię. Dzięki temu lepiej dotlenisz umysł i będziesz bardziej wypoczęty. Co ciekawe, wiele osób wiąże fazy księżyca z koncentracją. W ciągu miesiąca wacha się poziom produkowanej serotoniny, która wpływa na stres, samopoczucie i skupienie. Niektórzy łączą też fazy księżyca z jakością snu, np. podczas pełni nie mogą spać, a także odczuwają większe zmęczenie. 

Ciekawostka:

Jesienią ludzie lepiej się koncentrują. Wpływa na to temperatura na zewnątrz i towarzyszące uczucie spokoju. Ponadto zauważono, że w tym okresie zwiększa się aktywność mózgu odpowiadająca za pamięć. Czy dlatego szkolne zajęcia rozpoczynają się we wrześniu?

Autor: Katarzyna Seratowicz

Zobacz najnowsze artykuły