Co roku miliony dzieci w czasie wakacji wciąż czekają na swój list z Hogwartu. Harry Potter szturmem wdarł się na szczyt listy najważniejszych książek przygodowych dla młodzieży i na długo tam pozostanie. Dla wielu z was to pierwsza książka, dzięki której polubiliście czytanie. Przekonajcie się, czego nie wiedzieliście o „Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym”.
1. Pierwszy tom Harry'ego Pottera miał inny tytuł
Tytuł pierwszego tomu opowieści o zdolnym czarodzieju brzmiał na początku inaczej, ale wydawca stwierdził, że nie jest wystarczająco zachęcający. Gdyby nie to, mielibyśmy dzisiaj „Harrego Pottera i Kamień Czarodziejów”. Chyba zgodzicie się ze zdaniem, że „kamień filozoficzny” to dużo lepsze rozwiązanie!
2. Nicolas Flamel jest postacią historyczną
Skoro jesteśmy przy kamieniu filozoficznym, to Nicolas Flamel, który w książce jest jego twórcą, istniał w naszym świecie. Był francuskim alchemikiem, prawnikiem i pisarzem. Żył na przełomie XIV i XV wieku. Według legend był jednym z pierwszych osób, które parały się w Europie alchemią. Co ciekawie, pojawia się on także jako postać w wielu innych dziełach kultury, między innymi w grze Assasin’s Creed, w Kodzie Leonarda da Vinci, czy w tak zwanej trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego, o której pisaliśmy tutaj: Kolejne książki Andrzeja Sapkowskiego, które pewnie będą zekranizowane
3. Peron 9 i ¾ istnieje naprawdę!
Na stacji King’s Cross pomiędzy peronem 9 a 10 wisi tabliczka z napisem peron 9 i ¾. Jeżeli będziecie odwiedzać Londyn, możecie przekonać się na własne oczy. Nie próbujcie jednak biec w stronę przejście z myślą, że uda wam się trafić na stację do Howartu… Niektórzy próbowali i skończyło się to ciężkim bólem głowy.
4. Wygląd Wielkiej Sali Hogwartu był tajemnicą
Popularność serii o Harrym Potterze wzrosła w związku z ekranizacjami filmowymi. Czy wiedzieliście, że aktorzy Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley) i Emma Watson (Hermiona Granger) po raz pierwszy zobaczyli Wielką Salę Hogwartu tuż przed samym rozpoczęciem zdjęć do powitalnej ceremonii.
5. Doczepiana broda i dwie chatki
Dla Hagrida wybudowano dwie chatki. Jedną niewielką i na jej tle kręcono sceny z dobrodusznym olbrzymem. Druga była większa, żeby pozostali aktorzy wyglądali na malutkich. Zostając przy Hagridzie, według plotek broda olbrzyma, który został później profesorem opieki nad magicznymi stworzeniami, składała się aż z sześciu pukli włosów!
6. Sowy nie poradziły sobie z dostarczaniem listów
Sowy, które dostarczały listy do domu Dursleyów, szkolono przez ponad pół roku! Na potrzeby produkcji filmowcy napisali 1000 listów, jednak okazały się one później dla ptaków zbyt ciężkie.
7. 31 lipca - magiczna data
Harry urodził się 31 lipca. Dokładnie tego samego dnia urodziła się J.K Rowling, autorka przygód bohaterskiego czarodzieja. Przypadek?
8. Hermiona Puckle
W pierwotnej wersji utworu nazwisko Hermiony to Puckle, co w staroangielskim oznaczało goblina, demona albo elfa.
9. Alternatywne zakończenie
Skoro już wspominamy Hermionę, to w wizji autorki miała ona związać się później z Harrym, a nie z Ronem, jak miało to miejsce na końcu opowiadań. Dla wielu fanów byłoby to pewnie bardziej satysfakcjonujące zakończenie.
Jeżeli nie macie możliwości przeczytania Harrego Pottera, możecie zapoznać się ze streszczeniem w Opracowaniach.
Harry Potter i Kamień Filozoficzny (J. K. Rowling) - streszczenie i opracowanie
Jednak zdecydowanie bardziej polecamy ksiażkową podróż do Hogwartu i zagłębienie się w magiczny świat Harry'ego.
Czekajcie na kolejne ciekawostki ze świata Harry'ego Pottera.
Komentarze (0)