Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Powtórka do matury – język polski

Zaczynamy odliczanie do matury! Już 4 maja maturzyści zmierzą się z pierwszymi zadaniami z języka polskiego. Lalka, Dziady, a może Kordian? Z nami przygotowania do egzaminu nie będą takie trudne! 

Powtórka do matury – język polski
/123RF/PICSEL

Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. 

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. 

Język polski jako przedmiot obowiązkowy na maturze 2021 – wymagania 

Egzamin będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej. 

Czas trwania: 170 minut. 

Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym: 

część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach) 

część 2: wypracowanie – 50 pkt. 

Trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego. 

Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych. 

Część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej. 

Opracowania, testy i fiszki w naszym serwisie pomogą ci w przypomnieniu zagadnień i motywów z najważniejszych lektur.  

W poprzednich latach najlepiej maturę napisali uczniowie, którzy mieli świetnie opracowane takie lektury, jak "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego (matura 2020, 2014), "Dziady cz. III" Adama Mickiewicza (2019), "Lalka" Bolesława Prusa" (2018, 2016, 2015), "Ziemia, planeta ludzi" Antoine’a de Saint Exupéry'ego (2017), "Dziady cz. IV" Adama Mickiewicza (2016), "Potop" Henryka Sienkieiwcza (2014). 

Powtórka z epok 

Zrób test i zobacz, jakie wątki warto powtórzyć! 

Więcej powtórek znajdziesz w aplikacji Omnibus w olimpiadach, które przygotowaliśmy dla uczniów przed maturą. Wystarczy pobrać darmową aplikację i spróbować swoich sił, rywalizując z uczniami z całej Polski. Do 4 maja maturzyści znajdą tam olimpiady z każdej epoki literackiej, która może pojawić się na egzaminie. Użytkownicy Omnibusa mogą powtarzać materiał, zdobywać odznaczenia i walczyć o medale. To również dobre miejsce na znalezienie materiałów z innych przedmiotów. 

Pobierz aplikację Omnibus w sklepie Google Play 

Do matury zostało niewiele czasu, więc warto zadbać o skuteczną powtórkę, np. metodą trzech kroków. 

1613638860-1603794884-1600350778-20200904-infografika-1

Zobacz najnowsze artykuły