Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzPrzynajmniej dwa tygodnie wolnego w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. To dobry czas, żeby nadrobić zaległości, jeśli chodzi o klasyki literatury. Dzisiaj spróbujemy was do tego zachęcić, prezentując ciekawostki o „Władcy Pierścieni” Tolkiena, o których pewnie nie słyszeliście!
1. I wojna światowa mogła wpłynąć na akcję Władcy Pierścieni
Z pewnością ogromny wpływ na kreację świata i bohaterów miały wydarzenia z życia Tolkiena. Pisarz brał udział w jednej z najbardziej krwawych bitew I wojny światowej – bitwie nad Sommą. Choć sam uważał, że ten fakt nie miał prawie żadnego wpływu na jego dzieła, z pewnością doświadczenia z frontu pozwoliły mu na pogłębienie opisów bitew, czy przeżyć bohaterów, którzy brali w nich udział.
2. Tolkien stworzył 15 języków
Na potrzeby świata Śródziemia Tolkien stworzył aż 15 języków. Najlepiej opracowany i omówiony – wraz z całym alfabetem i gramatyką jest język elfów - Quenya. Jako profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej John Ronald Reuel Tolkien miał silne podstawy, żeby tworzyć tak skomplikowane tło swoich dzieł. W różnym stopniu opanował ponad 30 języków. Pewnie zastanawiacie się, czy Tolkien mówił po polsku? Jak wynika z jego listów, uczył się tego języka, ale czuł się w nim dość niepewnie.
3. Tolkien nie jest twórcą gatunku fantasy
Autor za sprawą Władcy Pierścieni i swoich pozostałych dzieł spopularyzował literaturę fantasy. Nie jest jednak jej prekursorem, jak niektórym z was mogłoby się wydawać. Fantasy to gatunek, który używa nadprzyrodzonych i magicznych motywów, jako głównego składnika fabuły, miejsca akcji i okoliczności wydarzeń. Tolkien spopularyzował mediewistyczną (średniowieczną) odsłonę tego gatunku, pokazując świat elfów, krasnoludów, smoki i innych bohaterów, którzy na stałe zagościli w kulturze popularnej. Przy okazji, może jesteście ciekawi, jakie są kolejne książki Andrzeja Sapkowskiego, które pewnie będą zekranizowane.
4. Czy pierścień symbolizuje bombę atomową?
Wiele osób zastanawiało się, czy pierścień jest alegorią bomby atomowej. Władca Pierścieni pisany był w dużej mierze w latach 40. ubiegłego wieku, kiedy bomba atomowa była realnym zagrożeniem i potężną bronią, która w rękach złego człowieka, może dokonać strasznych zniszczeń. Autor zaprzeczył tej tezie, mówiąc, że pierścień miał być alegorią wielkiej siły, która może być wykorzystana w celu dominacji.
5. Władca Pierścieni to jedno, spójne dzieło
Na „Władcę Pierścieni” składają się trzy tomy – „Drużyna Pierścienia”, „Dwie Wieże” i „Powrót Króla”. Dla Tolkiena była to jedna opowieść, więc chciał wydać ją w jednym tomie. Wydawcy jednak przekonali autora, że bardziej opłaci się podzielić dzieło na trzy części. Dzięki temu możemy też oglądać trzy wspaniałe filmy!
6. Ekranizację zrealizowano z niezwykłym rozmachem
Wielką popularność zdobyły filmy Petera Jacksona, oparte na Władcy Pierścieni. Były wydarzeniem na skalę światową i ogromnym przedsięwzięciem. Ekipa składała się z ok. 2400 filmowców, w największej scenie bitwy wzięło udział 250 koni, a produkcja wszystkich siedmiu części zajęła 7 lat. Filmy pozwoliły też wielu aktorom na rozpoczęcie dużej kariery aktorskiej.
7. Elijah Wood jest DJ-em!
Nie tylko aktorskiej! W czasie prac nad Władcą Pierścieni Elijah Wood, który w filmach grał Froda – Hobbita, niosącego pierścień do Mordoru, rozpoczął karierę Dj-a. Wkrótce stał się popularny nie tylko w świecie filmowym, ale i muzycznym. Grał również koncerty w Polsce.
Sprawdźcie także 10 ciekawostek o "Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym".
Czytałeś "Władcę Pierścieni"? Rozwiąż test!
Komentarze (0)