Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 6

Przez wiele lat nauki szkolnej zdobyliście ogromną ilość wiedzy. Niektóre informacje umknęły wam od razu, a część z nich pamiętacie do dzisiaj. Po latach wielokrotnie dowiadujecie się, że są one nieprawdziwe. Dziś kolejna dawka mitów, o których uczyliście się w szkole.

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 6
Fot. 123RF/Picsel

Człowiek używa tylko 10% swojego mózgu

Istnieje dość powszechny mit na temat używania na co dzień tylko 10% mózgu. Naukowcy obalili go, twierdząc, że nasz mózg działa bardziej intensywnie lub mniej w każdej sekundzie doby. Niektóre jego funkcje odpowiadają za procesy fizjologiczne, ruchowe czy myślowe. Te procesy często nakładają się na siebie, co czyni mózg bardzo aktywnym i niemożliwe jest, aby w takich chwilach działał on tylko w 10%.

Jabłko Adama

Cała historia na temat owocu z drzewa poznania dobra i zła rosnącego w biblijnym Edenie skupia się wokół kuszenia Ewy przez Szatana. Jeśli jednak wczytacie się dokładnie w ten fragment Biblii, zauważycie, że w Księdze Rodzaju nie jest napisane, że tym owocem było jabłko. W szkole przekazuje się taką informację dlatego, że taka była interpretacja wielu malarzy. Często w podręcznikach języka polskiego obok tekstów literackich znajdują się słynne obrazy. Oprócz dodatkowo premiowanego na egzaminach kontekstu, ułatwiają one wyobrażenie sobie sytuacji przedstawionej w utworze. Dodatkowo, w pierwszych łacińskich tłumaczeniach Biblii pojawił się rzeczownik malum, który jest odpowiednikiem polskiego wyrazu "zło", ale tłumaczyć go można także jako "owoc" lub właśnie "jabłko". Natomiast Adam i Ewa równie dobrze mogli zerwać z drzewa poznania dobra i zła inny owoc, np. brzoskwinię lub granat.

Adam i Ewa w Ogrodzie Eden, Piedmont, Włochy
Adam i Ewa w ogrodzie Eden. Piemont, Włochy / Fot. 123RF/Picsel

Wikingowie nosili hełmy z rogami

Pierwsze skojarzenie z wikingami? Rogate hełmy. Naukowcy zaprzeczają jednak twierdzeniu, że ci skandynawscy przybysze kiedykolwiek nosili takie nakrycie głowy. To przekonanie bierze się z takiego przedstawienia wikingów w dramacie muzycznym Pierścień Nibelunga R. Wagnera z XIX w. Ten spektakl wystawiony po raz pierwszy na deskach teatru w 1876 roku tak mocno zapisał się na kartach historii, że zapoczątkował wizerunek wikingów w rogatych hełmach.

Czytaj dalej na kolejnej stronie

Zobacz najnowsze artykuły