Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 6

Przez wiele lat nauki szkolnej zdobyliście ogromną ilość wiedzy. Niektóre informacje umknęły wam od razu, a część z nich pamiętacie do dzisiaj. Po latach wielokrotnie dowiadujecie się, że są one nieprawdziwe. Dziś kolejna dawka mitów, o których uczyliście się w szkole.

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 6
Fot. 123RF/Picsel

Piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce

Wiele przesądów, które dziś uważa się za prawdę ma ludowe korzenie. Twierdzenie, że piorun nigdy nie trafia drugi raz w to samo miejsce, jest właśnie jednym z takich wierzeń. Nie jest ono jednak prawdziwe. W rzeczywistości wyładowania trafiają często w te same, odosobnione obiekty i takie, do których mają krótszy dystans. Nieprawdziwość tego mitu potwierdziła już NASA, także sami możecie zaobserwować na filmiku, jak podczas jednej burzy nad Chicago w budynek Willis Tower trafia wiele piorunów.

Burza z piorunami nad miastem
Burza z piorunami nad miastem. / Fot. 123RF/Picsel

Rekiny wyczuwają krew z odległości setek kilometrów

Popularny thriller przedstawił wam rekiny jako żądnych śmierci zabójców. Ich zabójczy charakter ma wynikać z ich rzekomo niezwykle wyczulonego węchu. I rzeczywiście, ich węch jest dość dobry, jednak filmowa sława rekinów nieco go wyolbrzymiła. Receptory węchowe tych ryb działają podobnie jak ludzkie uszy. Gdy zwierzęta poczują jakiś zapach, z minimalnym opóźnieniem są w stanie określić, z którego kierunku dochodzi. Mogą więc wyczuć ofiarę już dzięki kilku kroplom krwi, ale tylko na paru metrach sześciennych wody. W ogromnym oceanie macie raczej marne szanse na pożarcie przez rekina.

Gdy będziecie czytać w słabym świetle, będziecie nosić okulary

Czytanie w kiepskich warunkach oświetleniowych = okulary? Niekoniecznie. Ta czynność faktycznie osłabia oczy, ale ich mięśnie, a nie struktury odpowiedzialne za widzenie. Jeśli lubicie czytać tylko przy lampce nocnej, to może nie grozi wam uszkodzenie narządu wzroku, ale musicie pamiętać, że nadwyrężane mięśnie gałek ocznych mogą powodować dokuczliwe bóle głowy i długotrwałe uczucie zmęczenia.

Dziewczynka czyta w nocy
Pamiętajcie o dobrym oświetleniu, kiedy będziecie czytać w nocy! / Fot. 123RF/Picsel 

Aleksandra Drwal

To już wszystkie szkolne mity, które dla was na dzisiaj przygotowaliśmy. Chcecie poznać ich więcej? Koniecznie przeczytajcie inne artykuły z tej serii.

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 5

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 4

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 3

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 2

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 1

 

 

Zobacz najnowsze artykuły