Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Koronawirus. Zamknięte szkoły – i co teraz?

Polski rząd z powodu rozprzestrzenia się koronawirusa, który wywołuje chorobę COVID-19, podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół wyższych i placówek oświatowych na następne dwa tygodnie. W tym artykule podsumowujemy najważniejsze informacje.

Koronawirus. Zamknięte szkoły – i co teraz?
Fot. 123RF/Picsel

Koronawirus - zalecenia GIS

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o ograniczeniu podróżowania i podstawowych zasadach higieny. Bardzo ważne jest dokładnie i częste mycie rąk mydłem – minimum przez 30 sekund. Konieczne jest robienie tego zawsze po przyjściu do domu, żeby wirus nie przeniósł się na klamki, stoły i rzeczy powszechnego użytku. Warto też dbać o czyszczenie waszych smartfonów, które bardzo często dotykacie palcami. W tym celu wystarczy go przetrzeć spirytusem salicylowym lub min. 70% roztworem spirytusu. Te nawyki przydadzą wam się w każdym sezonie chorobowym, nie tylko tym związanym z koronawirusem.

Jak myć ręce?
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

W przypadku, kiedy wy, lub wasi rodzicie gorzej się poczujecie, dostaniecie gorączki lub innych objawów przypominających grypę – zaleca się pozostanie w domu i zaniechanie spotkań z innymi ludźmi. Główny Inspektorat Sanitarny zwraca uwagę na otoczenie szczególną opieką osób starszych i o obniżonej odporności. Zwracajcie uwagę na seniorów w waszych rodzinach i waszym otoczeniu. Warto upewnić się czy mają leki, możecie też pomóc im w zakupach lub innych sytuacjach, których wymagałoby wyjście z domu.  

Koronawirus – na co uważać?

Przede wszystkim warto pamiętać o stosowaniu się do wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Aktualne wytyczne są podyktowane troską o nierozprzestrzenianie się groźnego dla życia wirusa i nie należy tej sytuacji bagatelizować. Według doniesień medialnych młodzi ludzie przechodzą zarażenie bez ciężkich objawów, jednak mogą przekazywać wirusa kolejnym osobom – narażeni są członkowie waszych rodziny, znajomi i sąsiedzi. Dlatego warto potraktować sytuację bardzo poważnie i ograniczyć do niezbędnego minimum przebywanie poza miejscem zamieszkania. 

Czy odbędzie się egzamin ósmoklasisty?

Na dzień dzisiejszy, zgodnie ze słowami szefa Ministerstwa Edukacji Narodowej egzamin ósmoklasisty odbędzie się w zaplanowanym terminie. W czasie dwóch tygodni przerwy nauczyciele mogą proponować rozszerzone zajęcia. Jeżeli zbliża wam się egzamin, który będzie podsumowuje waszą wiedzę po szkole podstawowej, warto wykorzystać te dwa tygodnie na powtarzanie materiału z poprzednich lat. 

W powtarzaniu materiału może wam pomóc nasza nowa aplikacja mobilna – Omnibus, opracowania, testy, fiszki, streszczenia. Znajdziecie tam między innymi opcję wspólnej nauki z opiekunem, która przyda się, kiedy musicie przebywać w domu. Aplikacja jest w fazie testów – więc możecie być pierwszymi osobami, które mogą ją wypróbować. Ściągajcie i dajcie znać, czego w niej brakuje.  

Co teraz?

Czas, który spędzicie w domu warto wykorzystać na rozwijanie swoich pasji i naukę. W Internecie znajdziecie mnóstwo poradników online, również w formie filmików. To dobry moment, żeby zastanowić się, czym zawsze chcieliście się zająć, ale nie było na to czasu. Unikajcie dużych skupisk ludzi – imprez i koncertów. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie nasze i osób, które żyją wokół nas. 

Sytuację na bieżąco możecie śledzić na Interia.pl - koronawirus w Polsce

 

Zobacz najnowsze artykuły