Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Szachy: Od serialu po grę z najlepszymi

Wiele osób zastanawia się nad ich fenomenem. W ciągu krótkiego czasu zainteresowanie nimi wzrosło na całym świecie, a dziś grają w nie miliony ludzi. Już teraz przeczytaj, jak szachy zdobyły niejedno serce, a może i ty dasz się wciągnąć! 

Szachy: Od serialu po grę z najlepszymi
Wakacje to dobry czas na naukę czegoś nowego! /123RF/PICSEL

Jak rozpocząć przygodę z szachami?

Kiedyś mylnie postrzegano szachy jako formę rozrywki jedynie dla ścisłej elity inteligenckiej, trudną do przyswojenia dla przeciętnego człowieka. Prawda jest taka, że aby nauczyć się podstawowych zasad gry nie potrzeba specjalnych umiejętności. Z szachami należy zapoznawać się etapami, krok po kroku. Swoją przygodę z nimi przyszli szachiści powinni rozpocząć od nauki ruchów sześcioma figurami oraz zasad atakowania i obrony króla - to właśnie o jego zbicie toczy się walka. Jako następny etap wymienia się zapoznanie z takimi pojęciami jak „debiut”, „siatki matowe” oraz przystąpienie do treningu motywów taktycznych. Co w momencie, kiedy znamy już podstawowe zasady gry? Najlepiej od razu rzucić się na głęboką wodę i zacząć brać udział w turniejach szachowy. To właśnie podczas rozgrywek z lepszymi od nas graczami możemy nauczyć się najwięcej. Istnieje także możliwość ćwiczenia umiejętności szachowych online. Popularne szachowe strony internetowe dają nam możliwość nie tylko rozegrania partii z najlepszymi graczami z całego świata, ale także oferują liczne „zagadki szachowe”, dzięki którym szachiści nauczą się dostrzegać najlepsze ruchy przy różnych ustawieniach figur. 

Kto powinien zainteresować się szachami? 

Co ważniejsze - szachy to gra dla ludzi w każdym wieku, to ile lat ma nasz przeciwnik nie jest czynnikiem istotnym w pojedynku. Jeśli natomiast chcemy odnosić sukcesy w podejmowanych partiach, musimy pamiętać, że istotne będą tu zdolność logicznego myślenia oraz umiejętność pełnej koncentracji podczas rozgrywki szachowej. To właśnie nauka strategii, rozpoczęć oraz przewidywania ruchów przeciwnika wymagają najwięcej czasu. Nie należy przy tym zapominać o występowaniu pewnego rodzaju powiązania między umiejętnościami szachowymi i ogólną inteligencją gracza. 

Nie takie nudne szachy 

Wciąż postrzegasz szachy jako nieciekawą formę spędzania czasu? Nic bardziej mylnego! Liczne strategie, gra taktyczna, przewidywanie, czy też blefowanie to elementy prawdziwej wojny na szachownicy. Sama wygrana szachowego starcia może zagwarantować ogromną satysfakcję, a tym samym przypływ energii, poprawę samopoczucia. W szachowym świecie możemy usłyszeć o płynących z rozgrywanych partii korzyściach dla intelektu gracza. Rozwój inteligencji, skutecznego myślenia przyczynowo skutkowego oraz zdolności językowych - to tylko niektóre z benefitów, które niesie za sobą regularna gra w szachy. 

Internetowy boom na grę w szachy 

Nie da się ukryć, że do zapanowania obecnej „mody” na szachy w znaczącym stopniu przyczynił się „Gambit Królowej”. Serial, który miał swoją premierę w październiku 2020 roku, na nowo rozbudził zainteresowanie grą. Według wielu szachistów we wspomnianej produkcji zaprezentowano „najdokładniejsze” odzwierciedlenie rozgrywki szachowej, jakie widzowie mogli obserwować w fabularyzowanej formie. Jeśli zastanawiałeś się nad rozpoczęciem gry w szachy po zakończeniu oglądania serialu, nie jesteś sam. Portal aukcyjny - eBay odnotował 273-procentowy wzrost liczby wyszukiwań zestawów szachowych w ciągu 10 dni od premiery serialu, natomiast słowo „szachy” wpisywane w wyszukiwarkę było niemal dwa razy częściej w porównaniu z poprzednim rokiem. Również aplikacje szachowe odnotowały ogromny wzrost zainteresowania, a przeznaczona do gry w szachy aplikacja chess.com w listopadzie 2020 roku w przeciągu chwili osiągnęła pozycję nr 3 w kategorii gier strategicznych na amerykańskich iPhone’ach. 

Natalia Jarmul

 

Zobacz najnowsze artykuły