Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ciekawostki geograficzne: niezwykłe jeziora

Ograniczenia wyjazdów zagranicznych w ostatnim czasie sprawiły, że ludzie bardzo zatęsknili za podróżami. Teraz, kiedy trwają wakacje, szukają miejsca do odpoczynku i planują wycieczki. W dzisiejszym artykule przedstawiamy wyjątkowe propozycje dla turystów - najciekawsze jeziora na Ziemi. 

Ciekawostki geograficzne: niezwykłe jeziora
Niesamowite jezioro Kajyngdy /123RF/PICSEL

Jezioro Kajyngdy

 

Nie potrafisz wybrać między spacerem w lesie a pływaniem w jeziorze? Tutaj pozbędziesz się tego dylematu i połączysz jedno z drugim! Jezioro Kajyngdy położone w górach Küngej Ałatau w Kazachstanie określanie jest często mianem „podwodnego lasu”. Uformowało się  wskutek trzęsienia ziemi w 1910 roku, podczas którego spadające skały spowodowały powstanie naturalnej tamy na rzece Kajyngdy. To właśnie wtedy znaczna część wąwozu zarośniętego drzewami została zalana przed wodę. Samo jezioro ma 400 metrów długości oraz 30 metrów głębokości. Przejrzysta, turkusowa woda jeziora Kajyngdy jest niezwykle zimna – nawet w najcieplejsze dni nie przekracza 6 °C. Ten „malowniczy obrazek” tworzony przez połączenie krystalicznie czystej wody oraz wystające ponad jej taflę białe pnie świerków, jest zdecydowanie wart zobaczenia.

jezioro Kajyngdy
Jezioro Kajyngdy /123RF/PICSEL

Różowe jezioro Hillier

Jezioro Hiller
Różowa woda w jeziorze Hillier / autor: Yodaobione, licencja: CC BY-SA 4.0

Wakacje to czas, kiedy na wszystko chciałbyś beztrosko patrzeć przez różowe okulary? W tym miejscu jest to możliwe – woda dosłownie przybrała ten kolor! Jezioro Hillier – bo o nim tu mowa – to jedno z najciekawszych miejsc na świecie, o którego istnieniu większość ludzi nie ma pojęcia. W tym akwenie cała woda jest koloru różowego.

Widoczny z lotu ptaka ma intensywny, wręcz sztuczny kolor, jednak gdy staniemy przy jego brzegu, odcień wody okazuje się być przejrzysto różowy. To niezwykłe jezioro położone jest na wyspie Middle, należącej do Australii. Liczy 250 metrów długości oraz 600 metrów szerokości. Mówi się, że kształtem przypomina odcisk ludzkiej stopy, odciśniętej w gęstym lesie. Największe kontrowersje pojawiały się jednak wokół pytania – Co jest przyczyną tej nienaturalnej barwy akwenu? W połowie XX wieku naukowcy dowiedli, że kolor tego niesamowitego jeziora pochodzi od beta-karotenu uwalnianego przez algi, kiedy światło przenika przez wodę. Ponadto odcień różowy w jeziorze Hillier jest trwały – po przeniesieniu z niego nawet najmniejszej ilości wody do pojemnika, jej kolor pozostaje niezmienny.

Czytaj dalej na następnej stronie

Zobacz najnowsze artykuły