Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Niezwykłe zjawiska optyczne na niebie

Iryzacja

To zjawisko nazywa się także tęczowaniem. W przyrodzie występuje na różnych powierzchniach. Mogą to być chmury, minerały, plamy powietrza, a nawet pancerz zwierząt. Dzięki zjawisku interferencji światła odbitego, tęczowe barwy pokrywają obiekt. Za piękne kolory odpowiedzialne jest zjawisko dyfrakcji światła. Często pojawia się na chmurach kłębiastych i kłębiasto-pierzastych.

Myślicie, że nigdy nie widzieliście tego zjawiska? Jesteście w błędzie! Bardzo często pojawia się na bańkach mydlanych, które puszczaliście w dzieciństwie. Może także pojawić się na skrzydłach motyla, plamach benzyny, piórach ptaków czy wyrobach ceramicznych! 

Zjawisko iryzacji
Zjawisko tęczowania na bańkach mydlanych. Źródło: 123RF/Picsel

Księżycowa tęcza

To zjawisko, którego nazwa brzmi jak lokalizacja w grze mmorpg! To tęcza, która powstaje na skutek działania światła księżycowego. Pojawia się z tego samego powodu co zwykła tęcza, czyli poprzez załamanie, odbicie i rozszczepienie promieni w kroplach deszczu mgły lub wodospadu. Naturalny satelita Ziemi odbija mniejszą ilość światła niż Słońce, dlatego powstałe wskutek tego zjawiska łuki wydają się obserwatorowi białe. W sieci najczęściej prezentowane są zdjęcia o długiej ekspozycji, stąd piękne kolory, jakie widzicie niżej.

Księżycowa tęcza
Zjawisko księżycowej tęczy w USA. Źródło: 123RF/Picsel

Warunkiem powstania księżycowej tęczy jest niskie położenie Księżyca na niebie i to, żeby nie zasłaniały go chmury.

 


Znasz wszystkie słowa gwarowe? Sprawdź się!

Olimpiada
/ materiały redakcyjne

Ucz się w domu z aplikacją Omnibus

Materiały do powtórki znajdziesz w naszej aplikacji Omnibus! Naukę w aplikacji oparliśmy o trzy kroki: przyswój wiedzę (opracowanie), utrwal wiadomości (naucz się zestawu fiszek) i sprawdź się (rozwiąż test).

Nie lubisz uczyć się sam? Możesz uczyć się z rodzicem, opiekunem lub znajomym korzystając z opcji Ucz się z kimś w fiszkach. W Omnibusie mamy też dla was co tydzień nowe Olimpiady z pucharami, nie tylko z materiału, który przerabiacie w szkole. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemem Android w sklepie Google Play – kliknij!

1584694079-800-x-450-jest-dobre

Pobierz aplikację i ucz się zdalnie z Omnibusem!

 

 

Zobacz najnowsze artykuły

Komentarze (5)

skipper65 15.04.2020 01:28

Widmo Brockenu znacy ze ino bedzie loło

ciunki11 14.04.2020 23:23

Nie uwierzycie ale przeszedłem jakieś 500m i poślizgnąłem się na kamyku i tylko dlatego , że akurat obok była półka to nie stoczyłem się na dół

ciunki11 14.04.2020 23:23

Zrobiłem takie zdjęcie w wysokich Tatrach .

ciunki11 14.04.2020 23:15

Kilka lat

przywalmi 14.04.2020 15:28

Jarosława spacerujący po placu Piłsudskiego to dobra czy zła wróżba i jakie uroki odczyniać To następny zabobon ciemnego ludy czy prawda objawiona