Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wybory parlamentarne 2019 - co musisz wiedzieć?

Już 13 Października w Polsce odbędą się wybory do dwóch izb parlamentu-sejmu i senatu. Dla części z was może to być pierwsze takie głosowanie! Co musicie wiedzieć? Sprawdźmy!

Wybory parlamentarne 2019 - co musisz wiedzieć?
Fot. 123RF/Picsel

Kto może zostać parlamentarzystą?

Czy osoba, która ukończyła 18 lat, może kandydować w tych wyborach? Nie. Prawo polskie mówi, że o mandat na posła RP ubiegać się osoba, która w dniu wyborów skończy 21 lat. Natomiast do Senatu, kandydować może każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów skończy 30 lat. Komitety wyborcze w wyborach do parlamentu krajowego, mają prawo zgłaszać partie polityczne, koalicje tych partii oraz wyborcy. To właśnie zarejestrowane komitety będą zgłaszać swoje listy kandydatów do Sejmu lub Senatu.

sejm wybory
Fot. 123RF/Picsel

Żeby zarejestrować listę kandydatów do Sejmu i komitet danego kandydata do senatu, w danym okręgu wyborczym, komitet musi dostarczyć do właściwej okręgowej komisji wyborczej listę kandydatów, wraz z listą poparcia podpisaną przez określoną liczbę mieszkańców, stale zamieszkujących dany okręg. Liczba jest określona przez kodeks wyborczy.

Kto sprawuje nadzór nad wyborami?

Nad przebiegiem wyborów czuwa Państwowa Komisja Wyborcza, która jest stałym najwyższym organem wyborczym, właściwym w sprawach przeprowadzania wyborów oraz referendów w Polsce.

PF

Zobacz najnowsze artykuły