Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Petrarca, Francesco (1304-1374)

Francesco Petrarca (Franciszek Petrarka) urodził się 20 VII 1304 r. w Arezzo. Okres dzieciństwa i młodości spędził w Awinionie, gdzie studiował retorykę, a następnie prawo w Montpellier. Studia prawnicze kontynuował w Bolonii. Po powrocie do Awinionu Petrarka rozpoczął życie światowca, zaczął też pisać. Momentem przełomowym w jego życiu było spotkanie tajemniczej, Laury. Stało się to 6 IV 1327 r., zgodnie z tym, co pisze sam Petrarka. Jednak nawet dla ludzi żyjących w czasach poety Laura była osobą zupełnie nieznaną. Nawet Boccaccio, który przyjaźnił się z Petrarką, poddawał w wątpliwość istnienie tej kobiety. Sam poeta używa w utworach jej poświęconych imienia „Laurea”, więc może jest to alegoria sławy? Biografowie dotychczas nie zajęli jednoznacznego stanowiska. Najnowsze badania wykazały jednak, że nawet jeśli Laura istniała naprawdę, nie odegrała w życiu poety tak wielkiej roli, jak by to mogło wynikać z Canzoniere (Sonetów do Laury) - utworów jej poświęconych.

18 IV 1341 r. Petrarka został uwieńczony wieńcem laurowym - najwyższym odznaczeniem przyznawanym twórcom. Uroczystość odbyła się w Rzymie, na Kapitolu. Paradoksalnie, właśnie od tego momentu rozpoczął się okres głębokiego załamania psychicznego poety. Depresję pogłębiła epidemia dżumy (1348 r.), która zabrała wielu przyjaciół pisarza. W tym roku prawdopodobnie umarła także Laura - jeśli istniała. W 1353 r. Petrarka związał się z dworem Viscontich. Ostatnie lata życia spędził w willi obok Arqua. Tam zmarł 19 VII 1374 r.

Spośród utworów Petrarki najważniejszy jest zbiór Canzoniere pisanych od 1340 r. do ostatnich lat życia. Zbiór ten do dziś jest uznawany za arcydzieło liryki światowej. Inne to: poetyckie biografie słynnych Rzymian O sławnych mężach, zapis samotnych medytacji O życiu w samotności, zbiór eklog Pieśni sielankowe.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.