Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wesele (fragmenty) (S. Wyspiański)

Problematyka

Możliwość porozumienia grup społecznych

Na weselu spotkali się goście z miasta - inteligenci i przedstawiciele mieszczaństwa: Poeta, Maryna, Radczyni, z tej sfery wywodzi się także Pan Młody, oraz wsi: Panna Młoda i Isia. Do żadnej z tych grup nie należy Żyd oraz jego córka Rachela, stanowią oni odrębną sferę. Każda z grup manifestuje swą inność, trudno tu mówić o wzajemnej sympatii, raczej o ukrywanej niechęci i braku możliwości porozumienia.

Symboliczna wymowa dramatu

Zgromadzenie w wiejskiej chacie, w noc wesela, przedstawicieli tak różnych od siebie warstw społecznych ma sens symboliczny. Na jedną niezwykłą noc przestają obowiązywać podziały, konwenanse. Stają obok siebie ludzie, którzy w normalnych warunkach zapewne by się nie spotkali, nie mieliby też okazji ze sobą rozmawiać. A beztroska atmosfera zabawy sprzyja szczeremu wypowiadaniu sądów i opinii, ujawnianiu poglądów i prawdziwego stosunku do innych grup społecznych. I choć są to przedstawiciele jednego narodu, na pewno nie stanowią jedności, zbyt wiele ich dzieli.

Do momentu pojawienia się Chochoła świat przedstawiony ma charakter realistyczny. Ożywiona, słomiana kukła reprezentuje świat nierealny. Przywołali go Pan i Panna Młoda: (...) przyjdź chochole, / na Wesele! (...) Skoro północ zacznie bić, / do nas tu na izbę przydź. (...) Sprowadź jeszcze, kogo chcesz (...)”. Ich słowa mają moc zaklęcia. Chochoł przybywa i zapowiada swoich towarzyszy, którzy odkryją: „Co się w duszy komu gra, / co kto w swoich widzi snach: / czy to grzech, / czy to śmiech, / czy to kapcan, czy to pan, / na Wesele przyjdzie w tan”. Jego słowa sprawiają, że ulatuje gdzieś nastrój beztroskiej zabawy, rośnie napięcie, pojawia się niepokój.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Wesele (fragmenty) (S. Wyspiański)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.