Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Cervantes, Miguel (1547-1616)

Żył w latach 1547-1616. Jest jednym z najwybitniejszych pisarzy świata, a jego powieść Don Kichot jest szeroko znana dzięki motywom i postaciom, które na stałe weszły do literatury. Urodził się w Alcala de Henares - mieście uniwersyteckim nieopodal Madrytu. Od 1569 r. przebywał na służbie u włoskiego kardynała Acquaviva, wkrótce potem zaciągnął się do wojska i w 1571 r. uczestniczył w bitwie morskiej z Turkami pod Lepanto. Został wówczas ciężko raniony w lewą rękę, co okaleczyło go na całe życie. Kiedy wracał do Hiszpanii, porwali go piraci i przez 5 lat przebywał w niewoli algierskiej (1575-1580). Wykupiono go, powrócił do ojczyzny, ale tu osadzono go w więzieniu za długi. Nie znalazł też szczęścia w małżeństwie, gdyż żona i córki wyrzekły się go. Jego życie było więc pełne dramatycznych wydarzeń i niezbyt szczęśliwe.

Był autorem wielu dzieł: pasterskiego romansu pt. Galatea (1585), Diany, Podróży na Parnas (1614) - utwór zawierał pochwałę współcześnie żyjących w Hiszpanii pisarzy, dwunastu opowiadań pt. Nowele przykładne oraz utworów dramatycznych, z których najbardziej znane to Intermedia, Osiem komedii i osiem intermediów nigdy niewystawianych (1615).

Najsłynniejszym jego dziełem była obszerna powieść pt. Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy, ogłoszona w dwu częściach w r. 1605 i 1615.

Do Polski dotarła ona za pośrednictwem francuskich adaptacji. Pierwsze pełne tłumaczenie dzieła pochodzi z XIX w., następne powstały w XX w. (m.in. A. i Z. Czernych).

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.