Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dom rodzinny (J. Baran)

Dom rodzinny (J. Baran)

Dom rodzinny widziany jest przez podmiot liryczny z dwu perspektyw. Jedną jest dzieciństwo, drugą dojrzałość. Dla dziecka dom jest całym światem. Ma tak wielkie znaczenie, że przebiegają przez niego wszystkie równoleżniki i południki, krąży wokół słońca, wisi nad nim niebo. Traktowany jest jak stolica świata, miejsce centralne planety, którą kieruje matka. Dorosły człowiek wraca do rodzinnego domu najczęściej w wakacje, odwiedzając starych rodziców, odnajduje w nim wspomnienie dzieciństwa. Jego widzenie świata uległo zasadniczej zmianie. „Wielką Izbę” zastąpiła „mała szkatułka” (te epitety pełnią rolę opisową), co ma związek nie tylko z tym, że ogląda dom z perspektywy dorosłego człowieka, ale z emocjami. Wraz z dorasta niem człowieka rozszerza się jego rozumienie świata i sięga daleko poza dom, rodzinę.

Podmiot liryczny - dorosły człowiek - wyraża smutek utraconego dziecięcego widzenia otoczenia, ale równocześnie podkreśla możliwość powrotu, choćby na krótko, w miejsca i do ludzi swego dzieciństwa.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.