Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dlaczego ogórek nie śpiewa (K. I. Gałczyński)

Dlaczego ogórek nie śpiewa (K. I. Gałczyński)

Wiersz przypomina naukowe rozważania nad jakimś niezmiernie ważnym zagadnieniem. Postać mówiąca udaje naukowca, który zwraca się do grona nieokreślonych odbiorców w formie wykładu, rozprawy. Ta poważna forma tworzy silny, a w efekcie komiczny kontrast z tematem, który został wyrażony w tytule: Dlaczego ogórek nie śpiewa.

Komiczny wierszyk dostarcza zabawy zarówno autorowi jak i czytelnikom. Zestawienie poważnej formy z treścią całkowicie oderwaną od rzeczywistości musi pobudzić czytelnika do śmiechu. Poeta trochę sobie kpi z poważnych naukowców. Jego poczucie humoru można określić jako absurdalne, a zaprezentowany tu dowcip należy do gatunku abstrakcyjnych.

Marzenie ogórka o śpiewaniu jest absolutnie nierealne. W tym przypadku powiedzenie „chcieć to móc” nie znajduje zastosowania. Poeta osiągnął efekt komiczny poprzez uosobienie ogórka, czyli przypisanie mu takiej cechy, której posiadać nie mógł. Zestawienie bohatera wiersza, ogórka, z czynnością śpiewania jest oryginalne, zaskakujące i nietypowe.

Utwór jest złożony z czterech regularnych zwrotek, każda z nich liczy 4 wersy, w każdym wersie jest po 7-8 sylab, a zakończone są one rymami, np.: tytule - bólem, śmiało - należało, śpiewa - nieba itp. Takie rymy, których brzmienie nie jest identyczne, a zaledwie zbliżone, nazywamy rymami niedokładnymi. Staranna, klasyczna forma wiersza zwiększa jeszcze efekt komiczny poprzez zestawienie z zabawnym tematem i treścią.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.