Wiersz przypomina naukowe rozważania nad jakimś niezmiernie ważnym zagadnieniem. Postać mówiąca udaje naukowca, który zwraca się do grona nieokreślonych odbiorców w formie wykładu, rozprawy. Ta poważna forma tworzy silny, a w efekcie komiczny kontrast z tematem, który został wyrażony w tytule: Dlaczego ogórek nie śpiewa.
Komiczny wierszyk dostarcza zabawy zarówno autorowi jak i czytelnikom. Zestawienie poważnej formy z treścią całkowicie oderwaną od rzeczywistości musi pobudzić czytelnika do śmiechu. Poeta trochę sobie kpi z poważnych naukowców. Jego poczucie humoru można określić jako absurdalne, a zaprezentowany tu dowcip należy do gatunku abstrakcyjnych.
Marzenie ogórka o śpiewaniu jest absolutnie nierealne. W tym przypadku powiedzenie „chcieć to móc” nie znajduje zastosowania. Poeta osiągnął efekt komiczny poprzez uosobienie ogórka, czyli przypisanie mu takiej cechy, której posiadać nie mógł. Zestawienie bohatera wiersza, ogórka, z czynnością śpiewania jest oryginalne, zaskakujące i nietypowe.
Utwór jest złożony z czterech regularnych zwrotek, każda z nich liczy 4 wersy, w każdym wersie jest po 7-8 sylab, a zakończone są one rymami, np.: tytule - bólem, śmiało - należało, śpiewa - nieba itp. Takie rymy, których brzmienie nie jest identyczne, a zaledwie zbliżone, nazywamy rymami niedokładnymi. Staranna, klasyczna forma wiersza zwiększa jeszcze efekt komiczny poprzez zestawienie z zabawnym tematem i treścią.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.