Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzBohater wiersza, zaskoczony tajemniczym telegramem, który pocztylion dostarczył o drugiej w nocy, zastanawia się, czy o czymś nie zapomniał. Może zamówił dorożkę, bo chciał wyruszyć za miasto. Tymczasem woźnica zasnął i został „zaczarowany”.
Wyrusza więc na nocny spacer ulicami Krakowa - z ulicy Wenecja do Sukiennic, czyli na Rynek, a jego przewodnikami są Artur i Ronard. W trakcie wędrówki przystanęli przed domem zwanym „Pod Murzynami” i dostrzegli, że pod Sukiennicami stoi „zaczarowana dorożka”, oświetlona światłem z Wieży Mariackiej.
W blasku księżyca bieli się końska grzywa i ogon. Dorożką do ślubu jedzie dziewczyna i marynarz. Potem marynarz zdradził dziewczynę, która umarła z miłości, lecz uczucie miało tak wielką siłę, że połączyło ich po śmierci. Tymczasem jednak jadą dorożką za miasto, do starej kaplicy, gdzie ksiądz zwiąże stułą ich ręce. Niestety, co rano znika wszystko - zaczarowana dorożka i jej pasażerowie.
Nie wszystkie fragmenty jednakowo łatwo dają się opowiedzieć. Łatwo jest określić, czym są wyodrębnione graficznie słowa: „ZACZAROWANA DOROŻKA / ZACZAROWANY DOROŻKARZ / ZACZAROWANY KOŃ”, które kilkakrotnie powtarzają się niby refren lub zaklęcie (5 razy w czterech fragmentach tekstu). Niełatwo jest natomiast ustalić, czy przedstawione zdarzenia mają charakter rzeczywisty, czy też są może sennym majakiem. Pocztylion przynosi telegram o drugiej w nocy, marynarz i dziewczyna wraz z dorożką znikają co rano. Zresztą do końca nie jesteśmy pewni tego, czy dziewczyna i marynarz to postacie realne. Być może jest to ballada o wielkiej miłości, zdradzie, śmierci i ponownym połączeniu, której bohaterowie jako duchy co noc przeżywają swą historię ku naszej nauce lub przestrodze.
Nie da się określić przynależności gatunkowej utworu Gałczyńskiego pt. Zaczarowana dorożka. Najbliższe prawdy wydaje się stwierdzenie, że to żart, poetycka zabawa, w której połączyły się różne style, gatunki i metody. Połączenie elementów realistycznych (np. Wenecja, Sukiennice, dom „Pod Murzynami”) z baśniowymi (historia marynarza i dziewczyny, funkcjonowanie na prawach zaklęcia słów „Zaczarowana dorożka”) oraz elementami sennego marzenia tworzy niezwykły groteskowy świat z pogranicza jawy i snu. Poeta prowokuje czytelnika do podjęcia gry z tekstem, do zabawy.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.