Jest to wiersz o wielkiej wakacyjnej wyprawie, którą zamierza zorganizować podmiot liryczny wraz z grupą najbliższych przyjaciół (wskazują na to czasowniki w 1. osobie liczby mnogiej: „popłyniemy”, „pokłonimy się”, „odkryjemy”, „znajdziemy” itd.). Z wypowiedzi lirycznej możemy wnioskować, że będzie to niezwykłe doświadczenie. Wszyscy wspólnie będą: płynąć łódką i poznawać nowe miejsca, odkrywać zatoki, łowić ryby, obserwować gwiazdy, podziwiać otaczające ich piękno przyrody. W ten sposób wakacje staną się naprawdę wielką i niezapomnianą przygodą.
Można ten utwór odczytać również w inny sposób. Pojawiający się często z rzeczownikiem przymiotnik „nowy”, „nowe brzegi”, „nowe zatoki”, „nowe ryby”, „nowe gwiazdy”, „nowe imię”, „nowe ptaki (...) i wody”, ma przenośną wymowę. Może oznaczać wkraczanie młodego człowieka w dorosłe życie, w ów okres, który polega na nieustannym odkrywaniu siebie samego i otaczającego go świata. Czas ten ma szczególne znaczenie dla dalszego rozwoju. Wszystko jest nowe, nieznane, wszystkiego trzeba się uczyć. Młody człowiek staje się wtedy wielkim odkrywcą, dla którego każdy, nawet najmniejszy przedmiot, zjawisko stanowią cenną wartość. To właśnie życie staje się dla niego wyjątkową przygodą.
Ostatnie dwa wersy w wierszu brzmią następująco: „posłuchajmy, jak bije olbrzymie, / zielone serce przyrody”. Jest to przepiękna przenośnia-uosobienie całej przyrody, która jest nieodłączną towarzyszką życia człowieka. Ma ona serce, to znaczy wyznacza pewien regularny rytm i nim się kieruje. Trzeba słuchać serca przyrody, dbać o nią i nie dopuścić do tego, by biło nierówno. To znaczy: nie wolno zanieczyszczać środowiska naturalnego.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.