Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Polska (A. Słonimski)

Polska (A. Słonimski)

Polskę mamy w swoich sercach

W tym wierszu o Polsce opowiada swojemu dziecku tata albo mama. Opisują oni położenie Polski inaczej niż na przykład geograf na lekcji w szkole. Osoba mówiąca w wierszu nie opisała położenia geograficznego naszego państwa. Odwołała się do własnych uczuć. Poprzez ukazanie piękna krajobrazu podkreśliła swą miłość do ojczyzny, przywiązanie do ziemi, poczucie wspólnoty z tymi, którzy tu żyli, pracowali, cieszyli się i cierpieli wcześniej niż my. Nie da się tego uczucia opisać w żaden sposób. Aby go zrozumieć, trzeba je mieć we własnym sercu. Dlatego Polska to nie terytorium, ale każdy z nas - ja, Ty, Twoi rówieśnicy, rodzice, rodzeństwo, nauczyciele itd.

Wiersz składa się z czterech zwrotek, każda z nich ma cztery dziesięciosylabowe wersy. Jest to wiersz sylabiczny. Rymują się wyrazy wielosylabowe. W zwrotce 1, 2 i 4 rymuje się wers pierwszy z czwartym i drugi z trzecim; układ rymów: a b b a. W zwrotce 3. rymuje się wers pierwszy z trzecim i drugi z czwartym, układ rymów: ab, ab. Rymy są dokładne.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.