Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzW młodości A. Mickiewicz przebywał nad jeziorem Świteź, które znajduje się niedaleko Nowogródka (Białoruś). Poznał wtedy wiele ludowych legend, które przekazywali sobie mieszkańcy tamtejszych okolic. Poeta przekształcił te podania i stworzył własną wizję zasłyszanej legendy. Sam powołał do życia Świteziankę, która przypomina mitologiczną nimfę. Jej imię pochodzi od nazwy jeziora Świteź.
Nie można go ściśle określić. W tekście nie ma informacji, w jakiej epoce rozgrywają się wydarzenia, zapewne w odległej przeszłości. Dokładne sprecyzowane są jedynie: pora roku - „minęło lato, zżółkniały liście”, pora doby - „każdą noc prawie”.
Centralnym punktem jest w tej balladzie jezioro Świteź. Wokół niego znajdują się: puszcza, bagniste łąki, modrzew na dzikim brzegu, niebo i księżyc. Wody i podmokłe łąki są zalane światłem księżyca. Dalsza okolica ginie w ciemności.
strzelec - czuły na kobiece wdzięki, zapalczywy, płochy, niesłowny, niestały w uczuciach. Za zdradę zostaje surowo ukarany - ginie.
Świtezianka - występuje najpierw jako dziewczyna nieufna wobec mężczyzn, surowa i bezwzględna wobec zdrady. W drugiej części utworu okazuje się być nimfą z jeziora Świteź, nad którym spotykała się z młodym strzelcem. Tak długo go kusi, aż bohater ulega i ginie za zdradę.
Narrator Świtezianki nie jest skonkretyzowany (nie znamy jego nazwiska, przynależności do grupy społecznej). Prowadzi narracją trzecioosobową. Jest obserwatorem zdarzeń, próbuje je także komentować: „Ona mu z kosza daje maliny”, „Pewnie to jego kochanka”. Posiada ograniczoną wiedzę o świecie przedstawionym, co wyraża w stwierdzeniach: „pewnie”, „kim jest dziewczyna, ja nie wiem”.
Utwór ten jest balladą (def. patrz str. 37).
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.