W młodości A. Mickiewicz przebywał nad jeziorem Świteź, które znajduje się niedaleko Nowogródka (Białoruś). Poznał wtedy wiele ludowych legend, które przekazywali sobie mieszkańcy tamtejszych okolic. Poeta przekształcił te podania i stworzył własną wizję zasłyszanej legendy. Sam powołał do życia Świteziankę, która przypomina mitologiczną nimfę. Jej imię pochodzi od nazwy jeziora Świteź.
Nie można go ściśle określić. W tekście nie ma informacji, w jakiej epoce rozgrywają się wydarzenia, zapewne w odległej przeszłości. Dokładne sprecyzowane są jedynie: pora roku - „minęło lato, zżółkniały liście”, pora doby - „każdą noc prawie”.
Centralnym punktem jest w tej balladzie jezioro Świteź. Wokół niego znajdują się: puszcza, bagniste łąki, modrzew na dzikim brzegu, niebo i księżyc. Wody i podmokłe łąki są zalane światłem księżyca. Dalsza okolica ginie w ciemności.
strzelec - czuły na kobiece wdzięki, zapalczywy, płochy, niesłowny, niestały w uczuciach. Za zdradę zostaje surowo ukarany - ginie.
Świtezianka - występuje najpierw jako dziewczyna nieufna wobec mężczyzn, surowa i bezwzględna wobec zdrady. W drugiej części utworu okazuje się być nimfą z jeziora Świteź, nad którym spotykała się z młodym strzelcem. Tak długo go kusi, aż bohater ulega i ginie za zdradę.
Narrator Świtezianki nie jest skonkretyzowany (nie znamy jego nazwiska, przynależności do grupy społecznej). Prowadzi narracją trzecioosobową. Jest obserwatorem zdarzeń, próbuje je także komentować: „Ona mu z kosza daje maliny”, „Pewnie to jego kochanka”. Posiada ograniczoną wiedzę o świecie przedstawionym, co wyraża w stwierdzeniach: „pewnie”, „kim jest dziewczyna, ja nie wiem”.
Utwór ten jest balladą (def. patrz str. 37).
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.