Podmiot liryczny (nieokreślona osoba) ma swoje zmartwienia, smutki, ale traktuje je jak smutne, wielkie, puchate zwierzątka, niby psy, które głaskane i przytulane pocieszają się i przestają być smutkami. Na początku utworu zostały opisane chwile, w których smutki się pojawiają: może to być o zmierzchu, kiedy jest ciemno, a mogą się także pojawić: kiedy się na kogoś długo czeka, na przykład na rodziców, a oni nie nadchodzą; gdy ktoś w domu jest chory, kiedy się pokłócimy z kimś nam drogim. Potem opisany został wygląd „smutków”: „mają wielkie wielkie oczy/ pełne łez/ i sierść miękką/ jak puszysty szary pies” (porównanie). Są bezbronne, wzruszające, chcą, żeby je głaskać i czule im szeptać: „Smutku/ dobry mój smutku!”. Wtedy się uspokajają, zasypiają, a rano nie ma już po nich śladu. Aby opisać smutki, poetka użyła ożywienia, przedstawiła je jak zwierzęta, które łaszą się do człowieka. Dzięki temu smutek nie jest w wierszu uczuciem przykrym, trudnym do zniesienia, ale staje się pretekstem do zadumy, zamyślenia, powagi, refleksji, która każdemu z nas jest potrzebna.
W wierszu dominuje nastrój smutnego zamyślenia, w ostatnich wersach ulega on zmianie, smutek ustępuje miejsca radości z nowego dnia.
Jest to wiersz ciągły, wersy liczą 2, 3, 4, 10 sylab. Poetka zastosowała rymy nieregularne: smutki - króciutki, łez - pies.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.