Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Smutki (J. Kulmowa)

Smutki (J. Kulmowa)

Miło jest mieć smutki „oswojone”

Podmiot liryczny (nieokreślona osoba) ma swoje zmartwienia, smutki, ale traktuje je jak smutne, wielkie, puchate zwierzątka, niby psy, które głaskane i przytulane pocieszają się i przestają być smutkami. Na początku utworu zostały opisane chwile, w których smutki się pojawiają: może to być o zmierzchu, kiedy jest ciemno, a mogą się także pojawić: kiedy się na kogoś długo czeka, na przykład na rodziców, a oni nie nadchodzą; gdy ktoś w domu jest chory, kiedy się pokłócimy z kimś nam drogim. Potem opisany został wygląd „smutków”: „mają wielkie wielkie oczy/ pełne łez/ i sierść miękką/ jak puszysty szary pies” (porównanie). Są bezbronne, wzruszające, chcą, żeby je głaskać i czule im szeptać: „Smutku/ dobry mój smutku!”. Wtedy się uspokajają, zasypiają, a rano nie ma już po nich śladu. Aby opisać smutki, poetka użyła ożywienia, przedstawiła je jak zwierzęta, które łaszą się do człowieka. Dzięki temu smutek nie jest w wierszu uczuciem przykrym, trudnym do zniesienia, ale staje się pretekstem do zadumy, zamyślenia, powagi, refleksji, która każdemu z nas jest potrzebna.

W wierszu dominuje nastrój smutnego zamyślenia, w ostatnich wersach ulega on zmianie, smutek ustępuje miejsca radości z nowego dnia.

Jest to wiersz ciągły, wersy liczą 2, 3, 4, 10 sylab. Poetka zastosowała rymy nieregularne: smutki - króciutki, łez - pies.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Smutki (J. Kulmowa)

Zobacz podobne opracowania

Joanna Kulmowa
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze
Joanna Kulmowa
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze
Julian Tuwim
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.