Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Moje brzydkie i moje piękne (J. Kulmowa)

Moje brzydkie i moje piękne (J. Kulmowa)

Co jest brzydkie - a co piękne?

W wierszu wyraźnie daje się zauważyć podział na dwie części: w pierwszej osoba mówiąca wylicza to, co według niej jest brzydkie, sztuczne, nieestetyczne, szare, ciasne, w drugiej następuje wyliczenie rzeczy pięknych, które kojarzą się z naturalnością, żywą kolorystyką, przyrodą. Nie wszystko jednak, co jest piękne lub brzydkie w wierszu, może być piękne albo brzydkie dla mnie. Nie uważam na przykład, że „Sztywne sztuczne kwiaty”, wyliczone w pierwszej grupie, mogą kojarzyć się z brzydotą. Każdy bukiet, gustownie przybrany i włożony do pięknego wazonu, może stać się prawdziwą ozdobą stołu. Również „Klatki schodowe o ścianach gładkich”, dobrze utrzymane i zadbane, nie muszą odstraszać, a wręcz przeciwnie, mogą stanowić miłe, przytulne miejsce, z którego przyjemnie jest wejść do własnego mieszkania. Poetka za piękne uznała „Zielsko co zarasta chodnik” czy „Hałas wróbli w dziurawym murze”. Według mnie nie jest to estetyczny obraz. Po pierwsze: zarastająca chodnik trawa jest odzwierciedleniem braku utrzymania ładu i porządku wokół miejsca zamieszkania, a hałasujące wróble mogą bardziej przeszkadzać niż wzbudzać piękno i zachwyt. Postać mówiąca nie narzuca nam swojego zdania w odkrywaniu piękna i brzydoty otoczenia. Już w tytule zaznaczy: moje brzydkie i moje piękne”, każdy ma bowiem prawo do wyrażania własnych opinii na dany temat.

Utwór zbudowany jest na zasadzie wyliczenia i kontrastu. Składa się z dwóch zwrotek, przy czym pierwszy wers każdej z nich jest pytaniem, na które poetka w dalszej kolejności udziela odpowiedzi. Występują rymy żeńskie, parzyste: kwiaty - herbaty, dachu - piachu, murze - podwórzem.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Moje brzydkie i moje piękne (J. Kulmowa)

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.