Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Do góry nogami (J. Ratajczak)

Do góry nogami (J. Ratajczak)

Potęga wyobraźni

Wiersz ma 6 strofek, liczących od 3 do 6 wersów. W każdym wersie występuje od 3 do 12 sylab. Rymyniedokładne: wierzyć - leży, latać - świata i dokładne: powie - głowie. Spośród środków poetyckich możemy wyróżnić: epitety, np. „królestwo baśni”, porównania, np. „żyjesz... jak biedak z bajki. Lub anioł” (oddanie charakteru baśniowej krainy), przenośnie, np. „zanurzyć głowę w chmurach” (tylko w ten sposób można się zachowywać w baśniowej krainie).

Bohater wiersza to osoba, która w wyobraźni stwarza sobie baśniową, fantastyczną krainę „na suficie”. Dlatego utwór nosi tytuł „Do góry nogami”. W tej krainie wszystko „stoi na głowie”, „jest tam pusto i biało”. Można się poruszać lotem i nie są do tego potrzebne skrzydła. Prawo ciążenia tam nie istnieje. W wymyślonej krainie żyje się „lekko, sufitowo i tanio”.

Tematem wiersza jest potęga wyobraźni. To my sami możemy sobie wymyślić cudowne miejsce, gdzie chcielibyśmy żyć. Podobną zabawę opisała Joanna Kulmowa w wierszu „Krajdywan”. Tam wystarczy tylko stanąć na dywanie, aby rozpocząć fantastyczny rejs.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Do góry nogami (J. Ratajczak)

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.