Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzPodmiot liryczny zwraca się do „kochanych ludożerców”, prosząc, by nie byli wrogami ludzi, ale okazali zrozumienie dla biedy, bezsilności czy słabości innych. Dostrzega i próbuje bronić mniejszych, niezaradnych. Cały czas przemawia łagodnym tonem i kieruje uprzejme prośby do ludożerców. To zadziwia, bo przecież kanibale kojarzą się z dzikimi, nieokrzesanymi plemionami, dla których grzeczna przemowa nie jest żadnym argumentem. Przyjrzawszy się jednak z bliska adresatom wiersza, dostrzegamy, że takich „ludożerców” spotykamy na co dzień. To wszyscy ci, którzy są niewychowani, nieuprzejmi, którzy lekceważą bezsilnych, wykorzystują słabszych, naigrawają się z mało zaradnych. W każdym człowieku upatrują wroga, toteż patrzą na nich nieufnie i podejrzliwie. Wszyscy im przeszkadzają, zawadzają. Reakcje „ludożerców” na innego człowieka przypominają w zachowaniu dzikie zwierzęta: „patrzą wilkiem”, „zgrzytają zębami”, „zjadają się”. Ludożerca nie ustępuje nikomu miejsca, ignoruje ludzi, izoluje się od nich. Ich cechą charakterystyczną jest częste używanie, a nawet nadużywanie, słów „mój”, „moje”. Wobec drugich przyjmują określoną postawę - odwracają się tyłem. Chronią to, co posiadają, przywiązują do własności ogromną wartość.
Podmiot liryczny apeluje, byśmy „nie zjadali się nawzajem”, ponieważ nie zmartwychwstaniemy. Jest to równoznaczne z wiecznym potępieniem, które ściągamy na siebie, zaniedbując drugiego człowieka.
Owo „zjadanie się” ma znaczenie przenośne. Oznacza okazywanie sobie wrogości i niechęci. Może ono objawiać się w agresji, atakowaniu kogoś słowem lub czynem, a nawet samą postawą.
Podmiot liryczny jawi się tu jako osoba, która widzi zachowanie ludożerców, ale jednocześnie dostrzega ludzi zagubionych, skromnych i nieśmiałych. Próbuje pouczać, jak powinni zachować się wszyscy względem siebie. Występuje jako nauczyciel, ktoś, kto dostrzega problem, rozumie go i wie jak mu zaradzić. Nie wiemy jednak, czy łagodne prośby dają jakiś skutek i wpływają na postawę ludożerców, których nazywa „kochanymi”.
Analizując obecność środków poetyckich w utworze, dostrzegamy związki frazeologiczne: „człowiek człowiekowi wilkiem”, „zgrzytać zębami”; epitety: „kochani ludożercy”, „wolne miejsce”, „słabszych [ludzi]”, „mój żołądek”; wyliczenia: „mój żołądek, mój włos, mój odcisk, moje spodnie, moja żona, moje dzieci, moje zdanie”; przenośnie: „Inni ludzie mają też dwie nogi i siedzenie”, „kochani ludożercy nie zjadajmy się”; przerzutnie: „ludzi jest dużo będzie jeszcze więcej”.
Wiersz ma budowę stroficzną. Składa się z siedmiu zwrotek o różnej liczbie wersów (od trzech do sześciu). Co druga strofa zaczyna się apelem „Kochani ludożercy”. Liczba sylab w poszczególnych wersach także jest niejednakowa (od trzech do dziesięciu).
Utwór pozbawiony jest znaków przestankowych. Każda zwrotka zaczyna się od wielkiej litery. Tylko w ostatniej dwa razy użyto wielkiej litery w środku strofy, podkreślając w ten sposób wyrazy o specjalnym znaczeniu: „Kochani ludożercy / nie zjadajmy się Dobrze / bo nie zmartwychwstaniemy / Naprawdę”.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.