Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pieśń Legionów Polskich we Włoszech (J. Wybicki)

Pieśń Legionów Polskich we Włoszech (J. Wybicki)

Najważniejsza polska pieśń patriotyczna - od 1927 roku hymn państwowy - powstała w lipcu 1797 roku w Reggio we Włoszech. Jej autor - Józef Wybicki - znalazł się we Włoszech jako współzałożyciel Legionów Polskich.

Legiony Polskie powstały w 1797 roku. Były polską formacją wojskową przy armii francuskiej dowodzonej wtedy przez generała Bonapartego. Wielu polskich polityków i żołnierzy z osobą Bonapartego wiązało nadzieje na odzyskanie utraconej w wyniku rozbiorów niepodległości poprzez wspólną walkę z zaborcami. Do Legionów wstępowało wielu ochotników. Mazurek Dąbrowskiego szybko stał się pieśnią nadziei, śpiewaną do melodii osiemnastowiecznego mazurka podlaskiego. Tekst ogłoszono drukiem w Mantui, w 1799 roku, w gazetce „Dekada Legionowa”.

Prosta pieśń żołnierska zrobiła wielką karierę. Swą popularność zawdzięczała kilku cechom. Cały utwór został napisany prostym, niewyszukanym językiem, odwołującym się do powszechnie znanych skojarzeń historycznych i do powszechnych uczuć Polaków. Już pierwszy dwuwiersz zawiera celnie wyrażoną myśl o trwaniu narodu mimo utraty niepodległości państwa. W utworze mowa jest o tworzeniu Legionów we Włoszech, o najeździe szwedzkim, bitwie pod Racławicami. Postacie występujące w pieśni to osoby powszechnie znane i uznawane: Stefan Czarniecki, Jan Henryk Dąbrowski, Tadeusz Kościuszko, Bonaparte.

Początkowo Mazurek był tylko ulubioną pieśnią legionistów, ale stopniowo stawał się także znany i lubiany w kraju. Jego popularność wzrosła znacznie po wkroczeniu armii Napoleona na ziemie polskie, a ugruntowała się po powstaniu listopadowym (1831).

Wiersz jest hymnem. Dla Polaków jest to hymn narodowy - znak naszego państwa i naszej odrębności narodowej, kulturowej w Europie. Ze względu na to i na fakt, że w walce o niepodległość Polski walczyły i ginęły tysiące naszych przodków, śpiewając lub słuchając tej pieśni, nalezy swoją podstawą wyrazić szacunek dla dawnych pokoleń Polaków i dla samych siebie.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.