Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dal (H. Januszewska)

Dal (H. Januszewska)

Każdy z nas ma swoje marzenia...

Taką prawdę pokazuje w tym wierszu poetka, przedstawiając marzenia chłopca - bohatera i zarazem podmiotu lirycznego utworu. Jest to zwyczajny, przeciętny chłopiec o jasnych włosach (mówi, że nie chce być „blond, jak jakiś kurczak”), często bawi się na podwórku z kolegami, spełnia wszystkie domowe obowiązki, które go nudzą, i dlatego... marzy, by:

- być piratem i wraz z załogą „pirackiej łajby” pruć przez oceany;

- mieć „kudłaty, rudy łeb”, trzymać ster w najbardziej niebezpiecznych chwilach;

- cieszyć się ze swobody i wolności i śpiewać: „Jak dobrze, że wciąż jeszcze są/ Dale, szerokie dale...”, płynąć w nieznane.

Te marzenia pojawiły się dlatego, że w zwyczajnym świecie chłopiec się nudzi. Każdy dzień jest dla niego taki sam: musi wstać, wypić mleko, iść do szkoły, wrócić, wciąż słyszy te same nakazy, by wziął szalik i ubrał ciepły sweter. Wyobraźnia pomaga pokonać codzienną monotonię, stworzyć zupełnie nowy, emocjonujący, ciekawy, zaskakujący świat wielkich przygód. Został on opisany za pomocą epitetów: „kudłaty, rudy łeb”, „szerokie dale”, a powrót z niego oddaje przenośnia: „wtedy bym szybko zmienił kurs - / w siebie z powrotem wniknął”. Ten świat, w którym chłopiec był w marzeniach, to jest właśnie tytułowa dal.

Wiersz jest bardzo rytmiczny, potoczysty, przypomina rytmem pieśń żeglarską. Liczy 14 czterowersowych zwrotek, których wersy mają 13, 8, 9, 7 sylab. Konsekwentnie pojawiają się rymy przeplatane: niech - śmiech, szalik - z dali.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.