Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Oda (Pieśń) I 11 (Horacy)

Oda (Pieśń) I 11 (Horacy)

Punktem wyjścia do refleksji zawartej w Odzie 11 jest pytanie nurtujące każdego człowieka od początku istnienia ludzkości - jak potoczą się moje losy? Co mnie czeka w przyszłości? Podmiot liryczny, którego można utożsamiać z poetą, także z człowiekiem mądrym, wykształconym, pogodnym optymistą, prezentującym własne poglądy na przemijanie i śmierć, stwierdza, że nawet wyrocznia nie odpowie w zadowalający sposób na te pytania. Odwołując się do dwóch popularnych w Antyku poglądów filozoficznych, radzi, by wykorzystać każdy dzień, cieszyć się z tego, co przyniósł, nie zaprzątając sobie próżnymi troskami głowy (epikureizm: carpe diem - chwytaj dzień). Nie wolno też mamić się „płochymi obietnicami przyszłości”, gdyż los ludzki toczy się zmienną koleją i trzeba ten fakt przyjąć i zaakceptować ze spokojem (stoicyzm).

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.