Tytuł wiersza stawia nam przed oczyma wspaniałe górskie rozpadliny - piękne, ale groźne. Otchłanie takie można oglądać i podziwiać, ale lepiej mijać je z daleka. Tymczasem w utworze dostrzegamy obrazy poetyckie, znacznie odbiegające od naszych oczekiwań.
W pierwszym została ukazana stara kobieta w czarnej sukni i drucianych okularach, trzymająca w ręku laskę:
„stawia stopę
nad przepaścią krawężnika”.
Przenośnia „Przepaść krawężnika” oddaje uczucia słabej, schorowanej staruszki, dla której przejście przez ulicę jest aktem odwagi. Dla młodego, zdrowego człowieka krawężnik to tylko niewielki stopień. Przejście przez zwykłą ulicę jest natomiast dla bezradnej kobiety porównywalne ze skokiem nad przepaścią, podczas którego można stracić życie.
Drugi obraz wprowadza postać chłopca, który podbiega do staruszki, „bierze za rękę/ i przeprowadza/ przez otchłań ulicy/ na drugi brzeg”. Okazuje się, że ulica może być dla kogoś „otchłanią”. Poeta ponownie posłużył się tu przenośnią, by ukazać obawy, przeżycia babci. Boi się ona ulicy. Jej zmysły nie są tak sprawne jak dawniej: gorzej widzi i słyszy, nie potrafi szybko chodzić. Jadące samochody mogą stanowić dla niej zagrożenie. Ulica ma „drugi brzeg”, jest więc niczym płynąca rzeka, przez którą trzeba się przeprawić.
Dzięki okazaniu przez chłopca ludzkich uczuć:
„Rozstępują się
straszliwe ciemności
nagromadzone nad światem
przez złych ludzi”.
Iskierka miłości, świecąca w jego sercu sprawiła, że stara kobieta zapomina o złych ludziach, o przykrościach, których doświadcza w swoim życiu. Czasem niewielki gest, uprzejme słowo, miły uśmiech może sprawić, że człowiek zaczyna wierzyć w ludzi i dają mu one siłę, by patrzeć na świat z optymizmem i nadzieją.
Poeta podkreśla w tym utworze, jak ważne jest to, by ludzie okazywali sobie życzliwość, a czasem, choć „iskierkę miłości”. Słowo „miłość” okazuje się tu kluczowe, tj. najważniejsze, znaczące, dlatego zapisano je w osobnym wersie. Zamyka ono cały wiersz, jest tym, które najdłużej dźwięczy w uszach słuchaczy.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.