Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Muzeum (W. Szymborska)

Muzeum (W. Szymborska)

Muzeum - w znaczeniu dosłownym - to instytucja gromadząca zbiory zabytków historii, sztuki, kolekcji naukowych, organizująca ich wystawy. Mieści się w konkretnym budynku, lokalu. Szymborska w swoim wierszu przekazuje wrażenia z muzeum, opisuje eksponaty w nim umieszczone.

Do opisu eksponatów posłużyły autorce uosobienia: np. „szpilka chichocze”, „Metale, glina, piórko ptasie / cichutko tryumfują w czasie”, „Korona przeczekała głowę”, „Przegrała dłoń do rękawicy”, „Zwyciężył prawy but nad nogą”. Podmiot liryczny wiersza stwierdza, że nikt nie żyje wiecznie: „Z braku wieczności zgromadzono dziesięć tysięcy rzeczy”, a przedmioty stanowią jedynie przedłużenie pamięci o ludziach.

W muzeum pracuje woźny (jeden z bohaterów lirycznych). Jest „omszały” i „drzemie słodko”. Pilnuje rzeczy, jego zajęcie nie jest absorbujące, zwłaszcza gdy zwiedzających jest niewielu, więc zasypia. Jego bezruch (zazwyczaj woźny siedzi na krześle w muzealnej sali) został określony jako „omszały”. Drugim bohaterem w wierszu jest suknia należąca do podmiotu lirycznego. Uosobiona suknia ściga się z właścicielką o przeżycie, przetrwanie. Dopóki żyje człowiek, to zmaganie trwa. Słowo „przeżyć” zostało wykorzystane przez poetkę w znaczeniu „zostać żywym po czyjejś śmierci, przetrwać, zachować się długo, żyć dłużej od kogoś”.

Rzeczy przeżywają człowieka. Wiersz Muzeum mieści w sobie refleksje filozoficzne na temat życia człowieka i przemijania czasu. Człowiek gromadzi przedmioty, aby zatrzymać czas, i dlatego ironiczne zakończenie utworu przedstawia wyścig z suknią. Jest to liryka pośrednia - refleksje są wyrażone poprzez opis.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Muzeum (W. Szymborska)

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.