Muzeum - w znaczeniu dosłownym - to instytucja gromadząca zbiory zabytków historii, sztuki, kolekcji naukowych, organizująca ich wystawy. Mieści się w konkretnym budynku, lokalu. Szymborska w swoim wierszu przekazuje wrażenia z muzeum, opisuje eksponaty w nim umieszczone.
Do opisu eksponatów posłużyły autorce uosobienia: np. „szpilka chichocze”, „Metale, glina, piórko ptasie / cichutko tryumfują w czasie”, „Korona przeczekała głowę”, „Przegrała dłoń do rękawicy”, „Zwyciężył prawy but nad nogą”. Podmiot liryczny wiersza stwierdza, że nikt nie żyje wiecznie: „Z braku wieczności zgromadzono dziesięć tysięcy rzeczy”, a przedmioty stanowią jedynie przedłużenie pamięci o ludziach.
W muzeum pracuje woźny (jeden z bohaterów lirycznych). Jest „omszały” i „drzemie słodko”. Pilnuje rzeczy, jego zajęcie nie jest absorbujące, zwłaszcza gdy zwiedzających jest niewielu, więc zasypia. Jego bezruch (zazwyczaj woźny siedzi na krześle w muzealnej sali) został określony jako „omszały”. Drugim bohaterem w wierszu jest suknia należąca do podmiotu lirycznego. Uosobiona suknia ściga się z właścicielką o przeżycie, przetrwanie. Dopóki żyje człowiek, to zmaganie trwa. Słowo „przeżyć” zostało wykorzystane przez poetkę w znaczeniu „zostać żywym po czyjejś śmierci, przetrwać, zachować się długo, żyć dłużej od kogoś”.
Rzeczy przeżywają człowieka. Wiersz Muzeum mieści w sobie refleksje filozoficzne na temat życia człowieka i przemijania czasu. Człowiek gromadzi przedmioty, aby zatrzymać czas, i dlatego ironiczne zakończenie utworu przedstawia wyścig z suknią. Jest to liryka pośrednia - refleksje są wyrażone poprzez opis.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.