Bohater utworu to tytułowy pielgrzym, czyli wędrowiec, podróżnik. Nie przemierza on jednak świata, by dotrzeć do wybranego, określonego miejsca. Jego wędrówka jest celem sama w sobie - oznacza życie, istnienie. W podobny sposób funkcjonuje ten motyw w wielu utworach np. w mitologicznej opowieści o Odysie i w wierszu Staffa Odys, w wierszu Twardowskiego Zaufałem drodze oraz w Modlitwie Pana Cogito - Podróżnika Herberta. Życie to wędrówka, której kresem jest śmierć. Ale to zarazem sposób na poznanie siebie, odkrywanie prawdziwych wartości.
Język wiersza bogaty jest w metafory: „dom mój ruchomy / Z wielbłądziej skóry”, „ziemi tyle mam...”, porównania: „stanów stan, Jako wieża...”, „duszę mą porywa jak piramidę”.
Tekst podzielony został na cztery zwrotki o regularnym, powtarzającym się układzie sylab (9, 9, 5) oraz rymów (a, b, c).
Ze względu na swoją wymowę - refleksja nad ludzkim życiem - wiersz należy do liryki filozoficzno-refleksyjnej.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.