Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pielgrzym (C. K. Norwid)

Pielgrzym (C. K. Norwid)

Bohater utworu to tytułowy pielgrzym, czyli wędrowiec, podróżnik. Nie przemierza on jednak świata, by dotrzeć do wybranego, określonego miejsca. Jego wędrówka jest celem sama w sobie - oznacza życie, istnienie. W podobny sposób funkcjonuje ten motyw w wielu utworach np. w mitologicznej opowieści o Odysie i w wierszu Staffa Odys, w wierszu Twardowskiego Zaufałem drodze oraz w Modlitwie Pana Cogito - Podróżnika Herberta. Życie to wędrówka, której kresem jest śmierć. Ale to zarazem sposób na poznanie siebie, odkrywanie prawdziwych wartości.

Język wiersza bogaty jest w metafory: „dom mój ruchomy / Z wielbłądziej skóry”, „ziemi tyle mam...”, porównania: „stanów stan, Jako wieża...”, „duszę mą porywa jak piramidę”.

Tekst podzielony został na cztery zwrotki o regularnym, powtarzającym się układzie sylab (9, 9, 5) oraz rymów (a, b, c).

Ze względu na swoją wymowę - refleksja nad ludzkim życiem - wiersz należy do liryki filozoficzno-refleksyjnej.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.