Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Marzenia (J. Kulmowa)

Marzenia (J. Kulmowa)

Trzeba zdążyć pomarzyć, zanim marzenia podrosną

Autorka wiersza, Joanna Kulmowa, opisuje bohatera lirycznego - ucznia, który narzeka, że nie lubi chodzić do szkoły, bo nie może tam zabierać ze sobą marzeń. Musi je zostawiać w domu, bo w szkole nie ma na nie miejsca. Ale to jest bardzo złe rozwiązanie - marzenia w domu podrastają i po powrocie ucznia ze szkoły okazują się być „za dalekie (...) i za duże”. Za pomocą tej historii poetka chce nam pokazać, że marzenia zmieniają się w zależności od naszego wieku, rozwoju, jako dzieci marzymy o czym innym niż jako dorośli. Bohaterowi wiersza żal dziecięcych marzeń, w szkole nabywa nowej wiedzy, dojrzewa i jego marzenia się zmieniają. Trochę mu ich jednak żal.

Marzenia zostały w wierszu uosobione, mają cechy ludzi - odbywają podróże, rosną. Sformułowanie: „marzenia odbywają samotne podróże” należy rozumieć - zmieniają się, uczeń oddala się od nich bezpowrotnie, ich miejsce zajmują inne. Być może poetka chce zasygnalizować, że marzenia dorosłych nie dorównują marzeniom i wyobraźni dzieci. W szkole brakuje czasu na „bujanie w obłokach”, marzenia, dlatego uczeń narzeka, że tyle czasu spędza na lekcjach - żal mu swoich marzeń.

Wiersz jest zbudowany z trzech czterowersowych zwrotek, wersy mają od 8 do 9 sylab. Poetka zastosowała rymy przeplatane: lenia - marzenia, marzeń - szparze, podróże - duże, dzięki czemu utwór ma regularny rytm.

Zobacz podobne opracowania

Joanna Kulmowa
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze
Joanna Kulmowa
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze
Julian Tuwim
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.