W tym wierszu mowa jest o audycji radiowej przygotowanej przez ptaki. Mieszkańcy „ptasiego kraju” rozpoczęli od dyskusji nad zabawnie sformułowanymi problemami, np. „gdzie się ukrywa echo w lesie?”. Potem wszystkie ptaszki miały śpiewać tak pięknie, jak im na to pozwala ich natura. Ten śpiew jednak przerodził się w sprzeczkę, sprzeczka - w kłótnię, a kłótnia - w bijatykę. Porządek przywróciło dopiero przybycie „ptasiej milicji”.
Nie tylko akcja jest w tym wierszu ważna. Najciekawsza jest w nim próba naśladowania głosów poszczególnych ptaków. Każdy z nich śpiewa w innym rytmie, używa innych dźwięków. Gdy wiersz czyta się głośno, wyraźnie można odróżnić, który ptaszek się wypowiada w trakcie audycji. Jest to możliwe, ponieważ autor zastosował tu wiele wyrazów naśladujących ptasie odgłosy, np. „Ćwir! ćwir! świrk!”, „Pio pio pijo lo lo lo lo lo”, czy „Kuku! kuku!”. Takie wyrazy nazywa się wyrazami dźwiękonaśladowczymi.
Dużą rolę odgrywają w wierszu również wyrazy i zdania zakończone znakiem zapytania i wykrzyknikiem, np.: „Czyjaś ty, czyjaś? / Byłaś gdzie? Piłaś co? Piłaś, to wyłaź!”, „Daj tu! Rzuć tu! Co masz? Wiórek? / Piórko? Ziarnko? Korek? Sznurek? / Pójdź tu, rzuć tu! Ja ćwierć i ty ćwierć!” itd. Są one krótkie, zwięzłe, podkreślają żywą, dość ostrą i napiętą atmosferę, jaka zapanowała wśród ptaków podczas trwania audycji radiowej. Dzięki temu wiersz czyta się łatwo, szybko i w bardzo urozmaicony sposób.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.