Tematem utworu są rozważania związane ze zjawiskiem przyrody, jakim jest drobny deszczyk (deszcz to bohater liryczny), który często bywa nazywany kapuśniaczkiem. Poeta opisuje deszcz w taki sposób, że słyszymy go i czujemy. Osiąga to przez zastosowanie różnych środków stylistycznych, takich jak: porównanie, animizacja (ożywienie), uosobienie (personifikacja), epitet, zdrobnienie, onomatopeja. Wiersz zaczyna się od podwójnego porównania, w którym ważną rolę odgrywają epitety.
„Jak wesoły milion drobnych wilgotnych muszek,
Jakby z worków szarych mokry, mżący maczek,
Sypie się i skacze dżdżu wodnisty puszek,
Rośny pył jesienny, siwy kapuśniaczek”.
Przykładami innych epitetów odnoszących się do kapuśniaczka są: młodziutki, fruwające (kropki), (kapanina) biedna.
Dzięki ożywieniu, czyli animizacji, kapuśniaczek staje się żywą istotą o bliżej nie określonym wyglądzie. Czasowniki: „puszyć się” i „dziobać” przywodzą na myśl ptaka. Deszcz zachowuje się jak dziecko, ma kaprysy. Chciałby być ulewą. Zdrobnienia: „kapuśniaczek”, „puszek”, „deszczyk”, „młodziutki” podkreślają kontrast między rzeczywistym „wyglądem” deszczyku, a jego marzeniem. O dużym deszczu nie mówi się używając zdrobnień: „młodziutki deszczyk” - „dorosły deszcz”.
Deszcz jest przez nas słyszany. Dzieje się to dzięki onomatopei. Poeta używa wyrazów zawierających głoski oddające szum padającego deszczu. Taki charakter mają słowa: fruwać, lunąć, chlustać, rozpluskać się.
Deszcz opisany w utworze J. Tuwima wywołuje miłe przeżycia. Tak zresztą został opisany. Kapuśniaczek jest wierszem rytmicznym. Posiada duże walory dźwiękowe. Zdrobnienia powodują, że z przyjemnością myślimy o przebywaniu na takim deszczu. Animizacje i personifikacje sprawiają, że zaczynamy darzyć go sympatią.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.