Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Przyjaciele (A. Mickiewicz)

Przyjaciele (A. Mickiewicz)

Czy to była przyjaźń?

Przed laty w powiecie oszmiańskim żyło dwóch młodych ludzi: Leszek i Mieszek. Tak serdecznych, oddanych sobie druhów i w tamtych czasach było niewielu, więc wszyscy ich podziwiali. Przyjaźń chłopców słynęła w całej okolicy.

Pewnego dnia wybrali się na spacer do lasu. Siedząc pod dębem prowadzili serdeczną rozmowę, gdy nagle... rozległ się koło nich straszliwy ryk. Leszek wdrapał się błyskawicznie na drzewo, ale Mieszek tego nie potrafił. Wyciągał tylko ręce z dołu i prosił przyjaciela o pomoc. Niestety, nie otrzymał jej.

Tymczasem z lasu wyszedł niedźwiedź. Nie wiadomo, czy Mieszek zemdlał naprawdę, czy tylko udawał, w każdym razie padł i leżał jak nieżywy. Miś obwąchał go ze wszystkich stron, ale zapach Mieszka, który był efektem strachu, widocznie mu się nie spodobał, bo odwrócił się i poszedł w las.

Mieszek odżył, wstał... Leszek, jeszcze siedząc na dębie, wołał do przyjaciela, jakie to szczęście, że niedźwiedź nie wyrządził mu krzywdy. Chciał też wiedzieć, dlaczego miś tak długo sapał nad Mieszkiem. Wtedy Mieszko, zły na przyjaciela, odpowiedział, iż zwierzę przypomniało mu przysłowie: „... prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”, które krąży wśród niedźwiedzi.

Tytuł wiersza nie zgadza się z jego treścią, ma wymowę ironiczną - narrator wyśmiewa się z takiego przyjaciela, który jest dobry wtedy, kiedy to go nic nie kosztuje, kiedy nie musi nikomu pomagać. Ironię podkreślają zwłaszcza dwa ostatnie wersy:

„Powiedział mi - rzekł Mieszek - przysłowie niedźwiedzie:

Że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Przyjaciele (A. Mickiewicz)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.