W tym wierszu podmiot liryczny w żartobliwy sposób opowiada o swoich, spędzonych na wsi, wakacjach. Wyjeżdżał w wiejskie zacisze z nadzieją, że tam odpocznie od zgiełku miasta. Dlatego wiersz rozpoczyna się pełnym radości stwierdzeniem: „Wakacje! Słodkie Wakacje!”. Podmiot liryczny zaznacza, że tak uważał również znany francuski powieściopisarz, autor powieści „Dzwonnik z Notre Dame” (inny tytuł „Katedra Marii Panny w Paryżu”), Wiktor Hugo.
Wakacje bohatera wiersza nie były jednak „słodkie”. Miał następujące przygody: w nocy ugryzł go pająk, woda w jeziorze okazała się lodowata, a w dodatku uszczypnął go rak; posiłki, które miały być świeże i zdrowe, były tak ciężkostrawne, że bohater wciąż cierpiał na ból żołądka i wątroby. Nie powiodła się także wycieczka na łąkę - pogryzły go komary i mrówki.
Po tych wszystkich przygodach bohater wiersza stwierdza, że Wiktor Hugo miał rację, twierdząc, że wakacje to czas słodkiego wypoczynku, ale i on ma rację, kiedy skarży się na swą „mękę” na wsi.
Ten wierszyk jest bardzo śmieszny - bohater występuje w roli człowieka zmęczonego i zdenerwowanego, a przecież miał wypoczywać na wsi, okazało się, że źle wybrał miejsce wypoczynku. Utwór liczy 5 strof, pierwsza i ostatnia są bardzo podobne. Można je rozumieć tak:
- w pierwszej podmiot liryczny cytuje słowa francuskiego pisarza i w pełni się z nimi zgadza;
- w ostatniej uważa już, że Hugo miał rację, ale i on ma rację, bo swoim opowiadaniem udowodnił, że „słodkie wakacje” mogą się stać prawdziwym koszmarem.
Autor zastosował rymy krzyżowe: grzyby - gdyby, sił - żył, oraz parzyste: bania - ziewania, goi - stoi, księżyca - jajecznica. Autor użył wiele epitetów, by pokazać czytelnikowi, jak spędził wakacje: „Słodkie wakacje”, „Łąka sucha”, „wietrze złotym”, pojawiają się także porównania: „Bąbel na nosie rośnie, jak gdyby / na własną rękę żył”, „Nos jak bania”.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.