Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Moje wakacje (K. I. Gałczyński)

Moje wakacje (K. I. Gałczyński)

Wiersz o „słodkich wakacjach”

W tym wierszu podmiot liryczny w żartobliwy sposób opowiada o swoich, spędzonych na wsi, wakacjach. Wyjeżdżał w wiejskie zacisze z nadzieją, że tam odpocznie od zgiełku miasta. Dlatego wiersz rozpoczyna się pełnym radości stwierdzeniem: „Wakacje! Słodkie Wakacje!”. Podmiot liryczny zaznacza, że tak uważał również znany francuski powieściopisarz, autor powieści „Dzwonnik z Notre Dame” (inny tytuł „Katedra Marii Panny w Paryżu”), Wiktor Hugo.

Wakacje bohatera wiersza nie były jednak „słodkie”. Miał następujące przygody: w nocy ugryzł go pająk, woda w jeziorze okazała się lodowata, a w dodatku uszczypnął go rak; posiłki, które miały być świeże i zdrowe, były tak ciężkostrawne, że bohater wciąż cierpiał na ból żołądka i wątroby. Nie powiodła się także wycieczka na łąkę - pogryzły go komary i mrówki.

Po tych wszystkich przygodach bohater wiersza stwierdza, że Wiktor Hugo miał rację, twierdząc, że wakacje to czas słodkiego wypoczynku, ale i on ma rację, kiedy skarży się na swą „mękę” na wsi.

Ten wierszyk jest bardzo śmieszny - bohater występuje w roli człowieka zmęczonego i zdenerwowanego, a przecież miał wypoczywać na wsi, okazało się, że źle wybrał miejsce wypoczynku. Utwór liczy 5 strof, pierwsza i ostatnia są bardzo podobne. Można je rozumieć tak:

- w pierwszej podmiot liryczny cytuje słowa francuskiego pisarza i w pełni się z nimi zgadza;

- w ostatniej uważa już, że Hugo miał rację, ale i on ma rację, bo swoim opowiadaniem udowodnił, że „słodkie wakacje” mogą się stać prawdziwym koszmarem.

Autor zastosował rymy krzyżowe: grzyby - gdyby, sił - żył, oraz parzyste: bania - ziewania, goi - stoi, księżyca - jajecznica. Autor użył wiele epitetów, by pokazać czytelnikowi, jak spędził wakacje: „Słodkie wakacje”, „Łąka sucha”, „wietrze złotym”, pojawiają się także porównania:Bąbel na nosie rośnie, jak gdyby / na własną rękę żył”, „Nos jak bania”.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.